خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » آلرژی در بهار و راه های جلوگیری از آن

آلرژی در بهار و راه های جلوگیری از آن

خواب آلودگی ، اشک در چشم ، تنگی نفس ، سینوزیت و عفونت گوش از جمله علائمی است که برخی از افراد با شروع بهار با آن روبرو می شوند.

وی گفت: هر ساله با شروع بهار با تعداد زیادی از بیماران روبرو می شویم که علائم آلرژی بهاری (علائم آلرژی بینی) دارند. آلرژی بهاری شایع ترین بیماری در سراسر جهان است و به دلیل گرده ایجاد می شود. » این گرده ها با توجه به منطقه جغرافیایی هر منطقه و با توجه به فصل متفاوت است.

وی با اشاره به الگوی گرده افشانی در مناطق معتدل اظهار داشت: در مناطق معتدل مانند ایران الگوی گرده افشانی اینگونه است که درختانی مانند "چنار" در اوایل بهار گرده افشانی می کنند و در تابستان و اوایل پاییز این گرده افشانی بیش از آن است که از طریق رخ می دهد علف ها و علف های هرز

مهدویانی با اشاره به وضعیت تهران در خصوص بروز علائم آلرژی خاطرنشان کرد: در تهران بیشترین گرده افشانی که باعث بروز علائم آلرژی در بهار می شود درخت چنار است و در تابستان و اوایل پاییز بیشترین آلرژی گرده مربوط به علف های هرزی آلبوم Chenopodium نامیده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، در عین حال به اثرات تغییر اقلیم در بروز آلرژی اشاره کرد و یادآور شد: به دلیل گرم شدن تدریجی زمین و تغییر شرایط آب و هوایی زمین ، الگوی فصل ها تغییر می کند. آلرژی نیز تأثیر دارد ، بنابراین ما انتظار داریم با شروع بهار آلرژی بینی شیوع بیشتری داشته باشد ، در حالی که با گرم شدن زمین این الگو تغییر می کند. بنابراین ، علائم آلرژی در اواخر فوریه و اواسط مارس ظاهر می شود.

اثرات ورود گرده به بدن

مهدویانی به عملکرد گرده در بدن اشاره کرد و گفت: سیستم ایمنی بدن همیشه به عوامل بیگانه و مضر پاسخ می دهد ، اما همچنین واکنش بیشتری به عوامل بی خطر محیط نشان می دهد.

وی گفت: گرده گیاهان آنتی ژن هایی هستند که در اطراف ما پراکنده شده اند. وی گفت: "این ذرات بی ضرر هستند ، اما افرادی که با مهندسی ژنتیک ساخته شده اند ، هنگامی که این ذرات وارد بدن آنها می شوند ، پاسخ ایمنی بیشتری نسبت به این گرده ها دارند." در سیستم ایمنی بدن آنها ، اتفاقی می افتد که باعث التهاب مخاط بینی و مجاری هوایی می شود و با علائمی مانند اشک از چشم ، آبریزش بینی ، سرفه و عطسه همراه است.

آلرژی یک بیماری است

متخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر اینکه حساسیت بهاری نوعی بیماری است ، ادامه داد: بنابراین فرد مبتلا به این بیماری باید به پزشک مراجعه کند.

وی سینوزیت و عفونت گوش ، اختلالات خواب ، آسم و کیفیت پایین زندگی را از جمله علائم این بیماری برشمرد و افزود: بیماران مبتلا به آلرژی علائمی مانند آبریزش و خارش بینی ، عطسه مکرر و آبریزش چشم را تجربه می کنند.

مهدویانی با بیان اینکه برخی از بیماران آلرژی از کم شنوایی شکایت دارند ، تصریح کرد: ممکن است فردی به دلیل آلرژی دچار آبریزش بینی شود و از نظر علائم ثانویه دچار کم شنوایی شود اما کم شنوایی یکی از علائم اصلی آلرژی نیست.

مبتلایان به آلرژی و اختلالات خواب

این متخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اختلالات خواب را از دیگر علائم آلرژی بهاری عنوان کرد و گفت: به دلیل اختلالات خواب ، کیفیت زندگی بیماران آلرژی کاهش می یابد ، بنابراین این افراد احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند. " آنها در بهار آلودگی دارند.

راه های جلوگیری از آلرژی های فصلی

وی پیشگیری را بهترین درمان برای آلرژی های بهاری دانست و خاطرنشان کرد: در اولین قدم توصیه می شود فرد حداقل با گرده های گیاهان تماس داشته باشد ، به این معنی که این بیماران باید برخی فعالیت ها مانند ورزش در فضای باز را انجام دهند. وسط روز ؛ " زیرا در اواسط روز ، هنگامی که هوا گرم می شود ، گرده ها از زمین دور می شوند.

مهدویانی با تأکید بر اینکه تراکم گرده به دلیل خنک شدن هوا در ابتدا و انتهای روز بیشتر است ، ادامه داد: دوش گرفتن باعث کاهش بار مخاط بینی و مجاری تنفسی می شود ، در حالی که سنت خانه تکانی برای این بیماران م effectiveثر است و مانع به دلیل شدت بیماری آلرژی پیدا می کند.

تأثیر استفاده از ماسک در کاهش آلرژی

متخصص آلرژی بیمارستان مسیح دانشوری مهمترین مرحله در کاهش علائم آلرژی را پرهیز از تماس با مواد حساسیت زا عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا توصیه می شود بیمار در معرض گرده قرار نگیرد. به نظر نمی رسد ماسک های موجود از ورود گرده به مجاری بینی و تنفسی جلوگیری کنید ؛ زیرا قطر این ذرات بسیار کم است و به راحتی از ماسک های فیلتر عبور می کند.

اثرات واکسن ها و داروها در کاهش شدت آلرژی های بهاری

مهدویانی با بیان اینکه در صورت کنترل بیماری های آلرژیک ، افراد مبتلا به این بیماری زندگی عادی خواهند داشت ، یادآور شد: این یکی از ابزارهای کنترل دارودرمانی است و در برخی موارد محدود می توان ماده آلرژن خاصی را با نظر واکسن توصیه کرد. متخصص آلرژی .

وی گفت: همه بیماران آلرژی واکسینه نمی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی از بیمارانی که اقدام به خودسرانه مصرف دارو می کنند ، تأکید کرد: بسیاری از بیماران خودسرانه دارو مصرف می کنند که توصیه نمی شود.

سید علیرضا مهدویانی دانشیار آلرژی و ایمونولوژی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

همچنین ببینید

دلایل آبریزش بینی و درمان های خانگی

دلایل آبریزش بینیسینوزیت حاد (عفونت سینوس)آلرژیسندرم Churg-Straussسرماخوردگیاستفاده بیش از حد از اسپری بینیسپتوم معکوساعتیاد به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *