خانه » دسته بندی پست » تفریح و سرگرمی » زلزله چیست و چگونه رخ می دهد؟

زلزله چیست و چگونه رخ می دهد؟

زلزله چگونه اتفاق می افتد؟ چگونه شدت و عمق زمین لرزه را اندازه گیری کنیم؟ آیا می توان زلزله را پیش بینی کرد؟ در این مقاله درباره زلزله اطلاعاتی کسب کنید.

زلزله برای بسیاری از ما غیرقابل پیش بینی و ترسناک است. در این مقاله برخی از حقایق حاصل از تحقیقات فراوان را توضیح خواهیم داد ، لطفاً تا انتها با ما باشید.

بلایای طبیعی مانند فوران های آتشفشانی و برخورد شهاب سنگ می تواند زمین لرزه ایجاد کند ، اما بیشتر زمین لرزه هایی که به طور طبیعی رخ می دهند ، در اثر صفحات متحرک زمین ایجاد می شوند.

سطح زمین از 20 صفحه متحرک تشکیل شده است. افزایش فشار ناشی از تغییر صفحات می تواند باعث شکسته شدن پوسته زمین و شکستن پوسته زمین با آزاد شدن انرژی شود که در نهایت باعث زمین لرزه می شود.

از جمله حوادثی که در هنگام زلزله رخ می دهد ، تخریب سازه های ساخته شده توسط بشر و ایجاد سایر بلایای طبیعی مانند سونامی ، بهمن و رانش زمین است.

مرکز ملی اطلاعات زلزله (NEIC) سالانه به طور متوسط ​​20،000 زمین لرزه (حدود 50 مورد در روز) را در سراسر جهان ثبت می کند. با این وجود سالانه میلیون ها زمین لرزه رخ می دهد که به دلیل شدت بسیار کم قابل اندازه گیری و ثبت نیست.

حدود 80 درصد از کل زمین لرزه ها در امتداد حاشیه اقیانوس آرام اتفاق می افتد ، معروف به "حلقه آتش" ، منطقه ای که اقیانوس آرام را احاطه کرده و شامل 452 آتشفشان (بیش از 75٪ آتشفشان های فعال و خاموش جهان) است. ، اتفاق می افتد

بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در ایالات متحده زمین لرزه ای به بزرگی 9.2 ریشتر بود که در 28 مارس 1964 آلاسکا را لرزاند.

بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در جهان به بزرگی 9.5 ریشتر در شیلی در 22 مه 1960 اتفاق افتاد.

هنگامی که زمین لرزه شیلی در سال 1960 رخ داد ، لرزه نگارها امواج لرزه ای را که در سراسر کره زمین جارو کرده بودند ، ثبت کردند. این امواج چندین روز زمین را لرزاند.

در تاریخ 26 دسامبر 2004 ، یک زمین لرزه زیردریایی در اقیانوس هند باعث ایجاد یک سونامی ویرانگر شد. سونامی در سواحل اقیانوس هند رخ داد و باعث ایجاد امواج 100 فوت شد که بیش از 225000 نفر را در 11 کشور کشته است.

آلاسکا یکی از مناطق زلزله خیز در جهان است. این منطقه تقریباً هر سال یک زلزله 7 ریشتری و هر 14 سال یک زلزله 8 ریشتری یا بزرگتر را تجربه می کند.

همچنین ببینید

همه چیز در مورد موجودات فضایی و بشقاب پرنده ها

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که وجود یا عدم وجود غریبه ها را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *