خانه » دسته بندی پست » تفریح و سرگرمی » تأثیر موسیقی بر شخصیت افراد چیست؟

تأثیر موسیقی بر شخصیت افراد چیست؟

معمولاً ما انتخاب می کنیم که موسیقی شاد یا غمگین گوش دهیم. نکته جالب این است که مغز ما در برابر انواع مختلف موسیقی واکنش متفاوتی نشان می دهد.

سلیقه شما در موسیقی در مورد شما چیست؟

موسیقی نقش مهمی در زندگی مردم سراسر جهان دارد ، به همین دلیل بسیاری تعجب می کنند که عوامل فردی ممکن است در تنظیمات موسیقی تأثیر بگذارند. آیا محتوای لیست موسیقی شما می تواند چیزی در مورد شخصیت شما نشان دهد؟

افراد بیشتر مردم به عنوان راهی برای بهبود خلق و خوی خود ، به هنگام ایجاد تمرین انگیزه می دهند و … به موسیقی گوش می دهند. در این مقاله از مجله آلامتو ، رابطه بین سلیقه موسیقی و شخصیت شما را بررسی خواهیم کرد. لطفا تا آخر با ما باشید.

ویژگی های شخصیتی مرتبط با سبک های موسیقی

یک مطالعه گسترده که توسط محققان دانشگاه هریوت وات انجام شد ، بیش از 36000 شرکت کننده از سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد. از شرکت کنندگان علاوه بر ارائه اطلاعات در مورد جنبه های شخصیت خود ، خواسته شد بیش از 104 سبک موسیقی مختلف را ارزیابی کنند.

طبق تحقیق محققان ، آدریان نورث ، دلیل اینکه مردم گاهی اوقات نسبت به ذائقه خود در موسیقی احساس دفاعی می کنند ، ممکن است به میزان ارتباط آن با نگرش و شخصیت آنها مرتبط باشد.

نورث می گوید: "مردم خودشان را از طریق موسیقی تعریف می کنند و از آن به عنوان وسیله ای برای برقراری ارتباط با سایر افراد استفاده می کنند." تحقیقات او به ارتباطی که مردم اغلب با کسانی که ذوق موسیقی یکسانی دارند ارتباط می دهد.

موارد زیر برخی از ویژگی های شخصیتی مرتبط با برخی سبک های موسیقی است:

موسیقی پاپ

طرفداران 40 نوازنده برتر موسیقی پاپ اغلب برون گرا ، صادق و اصولی هستند. در حالی که دوستداران موسیقی پاپ سخت کوش و دارای عزت نفس بالایی هستند ، محققان معتقدند که تمایل آنها به خلاقیت و اضطراب کمتر است.

موسیقی رپ و هیپ هاپ

علی رغم تفکر کلیشه ای که نشان می دهد دوستداران موسیقی رپ پرخاشگری یا خشونت بیشتری دارند ، محققان چنین ارتباطی را پیدا نکرده اند. طرفداران رپ اغلب عزت نفس بالایی دارند و معمولاً برون گرا هستند.

موسیقی کانتری

موسیقی کانتری نوعی موسیقی محلی آمریکا است. طرفداران موسیقی کانتری معمولاً سخت کوش ، معمولی و مهربان هستند. در حالی که غالباً آهنگ های کانتری بر دل شکستگی متمرکز است ، افرادی که به ژانر علاقه مند می شوند از نظر احساسی پایدار هستند. علاوه بر این ، آنها شخصیت محافظه کاری دارند.

موسیقی هوی متال / راک

علیرغم تصور تهاجمی و تهاجمی که برخی از موسیقی راک و هوی متال دارند ، محققان دریافته اند که طرفداران این سبک موسیقی معمولاً افراد ملایم و ظریفی هستند. آنها تمایل به خلاقیت دارند ، اما اغلب درون گرا هستند و از اعتماد به نفس پایین رنج می برند.

موسیقی ایندی

طرفداران موسیقی ایندی به طور معمول درون گرا ، روشنفکر و خلاق هستند. به گفته محققان ، آنها همچنین کمتر سخت کوش و ملایم هستند. انفعال ، اضطراب و عزت نفس پایین از دیگر ویژگی های شخصیتی مشترک این افراد است.

موسیقی رقص

به گفته محققان ، افرادی که موسیقی رقص را ترجیح می دهند بیشتر پرحرف هستند. آنها همچنین از نظر ویژگی باز بودن برای تجربه یا پذیرا بودن برای تجربه ، یکی از پنج ویژگی اصلی شخصیت ، در رتبه های بالایی قرار می گیرند.

موسیقی کلاسیک

دوستداران موسیقی کلاسیک معمولاً درون گرا هستند اما با خود و دنیای اطراف راحت هستند. آنها معمولاً خلاق هستند و احساس خوبی در خود دارند.

جاز ، بلوز و سل

تحقیقات نشان داده است افرادی که از موسیقی جاز ، بلوز یا سول لذت می برند ، برون گرا و دارای عزت نفس بالایی هستند. آنها همچنین بسیار خلاق ، هوشمند و روان و ساده هستند.

همچنین بخوانید: گوش دادن به موسیقی تحقیق چه فوایدی دارد؟

تعدادی از مطالعات نشان داده است که ذائقه موسیقی می تواند در واقع پیش بینی کننده خوبی از ویژگی های شخصیتی باشد ، اما همه تحقیقات با این نظریه موافق نیستند.

ویژگی های شخصیتی را پیش بینی کنید

تحقیقات روانشناسان جیسون رنتفرو و سام گاسلینگ نشان داده است که دانستن نوع موسیقی که می شنوید در واقع می تواند منجر به پیش بینی های شگفت انگیزی در مورد شخصیت شما شود.

محققان دریافته اند که افراد پس از گوش دادن به 10 آهنگ می توانند در مورد برون گرایی ، خلاقیت و ذهنیت آزادانه شخص قضاوت های دقیق انجام دهند.

برون گراها تمایل دارند آهنگ های باس سنگین را دنبال کنند ، در حالی که کسانی که از سبک های پیچیده تری مانند موسیقی جاز و کلاسیک لذت می برند خلاقیت بیشتری دارند و نمره IQ بالاتری دارند.

سبک های شناختی و موسیقی

مطالعه دیگری نشان داد که انواع موسیقی مورد علاقه شما ممکن است به نحوه پردازش اطلاعات توسط مغز شما مرتبط باشد.

در این تحقیق ، محققان دریافتند افرادی که احساسات بیشتری داشتند از موسیقی معاصر نرم ، اما احساسی ، از ایندی راک تا کشور ، لذت می بردند. با این حال ، افرادی که به اصول پایبند هستند ، بیشتر تمایل به موسیقی پیچیده ، شدید و پرانرژی دارند.

افراد اصولی که به گفته محققان به دنبال مشاغل ریاضی و علمی هستند ، بیشتر به پیچیدگی ساختاری موسیقی گرایش دارند و اغلب موسیقی کلاسیک و جاز را ترجیح می دهند.

با این حال ، همه تحقیقات از این ایده که ویژگی های شخصیتی در تعیین ترجیحات موسیقی نقش دارند پشتیبانی نمی کنند. یک متاآنالیز 2017 نشان داد که ویژگیهای شخصیتی نقش بسیار کمی در این تفاوتهای فردی دارند.

سایر عوامل تأثیرگذار کدامند؟

کارشناسان خاطرنشان می کنند که ویژگیهای شخصیتی به تنهایی ترجیحات موسیقی فرد را تعیین نمی کند. در حالی که موسیقی اغلب روشی مهم برای بیان هویت شخصی فرد است ، تحقیقات نشان داده است که مردم برای اهداف مختلف به موسیقی گوش می دهند. عوامل دیگری از جمله جنسیت ، سن ، طبقه اجتماعی و پیشینه فرهنگی نیز در سلیقه موسیقی هر شخص نقش مهمی دارد.

همچنین ببینید

هیپنوتیزم چیست و چگونه انجام می شود؟

شما ممکن است در فیلم ها هیپنوتیزم دیده باشید ، اما دقیقاً هیپنوتیزم چیست و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *