خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » درمان بیماریها با طب فشاری

درمان بیماریها با طب فشاری

طب فشاری

طبق اصول این دارو ، اعضای مختلف بدن از طریق چندین کانال انرژی با یکدیگر تعامل دارند و هرگونه انسداد یا عدم تعادل در این کانال ها می تواند باعث ایجاد بیماری و درد در مناطق مختلف شود. متخصصان این دارو معتقدند که با فشار بر نقاطی که در مسیر کانال های انرژی بدن قرار دارند ، می توان به تعادل بین اندام های مختلف بدن کمک کرده و بیماری های آنها را از بین برد. طب فشاری در واقع همان اصول طب سوزنی را بدون استفاده از سوزن دنبال می کند و انرژی مثبت و منفی بدن را تنظیم می کند.

طب فشاری به زبان ساده

برخی معتقدند که این دارو نه تنها به درمان بیماری های جسمی کمک می کند ، بلکه می تواند در از بین بردن بیماری های روانی نیز مثر باشد. البته بسیاری از درمانگران سنتی به اصول طب فشاری اعتقادی ندارند و تأثیرات آن را به عوامل دیگری از جمله کاهش کشش عضلانی ، بهبود گردش خون و افزایش ترشح اندورفین یا مسکن طبیعی نسبت می دهند. این موضوع بهانه ای برای مطالعه طب فشاری و صحت آن و همچنین تأثیرات ماساژ درمانی از دیدگاه متخصص طب سوزنی و طب سنتی ایران و متخصص طب فیزیکی و توان بخشی شد.

طب فشاری در طب سنتی ایران "غمز" نامیده می شود

طب فشاری در طب سنتی چین ، تبت ، آیورودا و به طور کلی آسیای شرقی جایگاه ویژه ای دارد. از اصول این دارو در طب سنتی ایران نیز استفاده می شود و به آقمز معروف است. از دیدگاه طب سنتی ، سلامت بدن انسان به تعادل بین اندام های مختلف آن بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر کلیه ها با قلب تعادل نداشته و یکی بر دیگری غلبه کند ، فرد بیمار می شود. فشار خون یکی از بیماری هایی است که معمولاً به دلیل عدم تعادل انرژی بین قلب و کلیه ایجاد می شود. متأسفانه تعادل بین اندام ها در طب کلاسیک نادیده گرفته می شود ، در حالی که طب سنتی معتقد است ماساژ و فشار دادن برخی از قسمت های بدن می تواند به درمان بیماری های مختلف کمک کند.

به شرط ادامه درمان بهبود قطعی

تاکنون 760 نقطه استاندارد در طب فشاری کشف شده است

از نظر طب فشاری ، 760 نقطه استاندارد در بدن شناخته شده است. علاوه بر این ، 1000 نقطه دیگر نیز در این زمینه کشف شده است که دیگر مطابق با اصول طب سنتی چین نیست و به آنها نقاط غیراستاندارد می گویند. البته هر نقطه عملکرد مشخصی دارد که می توان با فشردن آن به عملکرد مربوط به آن نقطه رسید. در ادامه با چند نمونه از نقاط استاندارد طب فشاری و تأثیرات هر یک از آنها آشنا خواهید شد.

سردرد ، فشار خون بالا ، سرگیجه و خواب آلودگی

یکی از مهمترین نکات طب فشاری ، نقطه تاج است که روی پیشانی قرار دارد و در طب چینی به عنوان du20 شناخته می شود. برای یافتن این نکته ، باید انتهای هر دو گوش را به یکدیگر متصل کرده و یک خط بعد از بالای بینی ایجاد کنید. تقاطع این خطوط نقطه تاج است. فشار دادن این نقطه می تواند انواع سردردها را کاهش دهد.

برای این منظور باید نقطه تاج را به مدت 3 تا 4 دقیقه با نوک ناخن محکم و مداوم فشار دهید. تا جایی که به آستانه درد برسد. اگر با این روش بهبود یابد ، حجامت را می توان از همان منطقه انجام داد. دریافت چند قطره خون از این منطقه می تواند به افزایش هوشیاری و کاهش وزن ، گیجی ، سرگیجه و فشار خون کمک کند.

طب فشاری به زبان ساده

شوک و خونریزی از بینی

در صورت شوک و خونریزی از بینی ، می توانید با فشار دادن دو طرف ناخن کوچک ، جلوی خونریزی را بگیرید ، زیرا این ناحیه به قلب متصل است. حتی در دوران باستان برخی از افراد بینی بینی این ناحیه را با نخ قرمز می بستند تا خونریزی متوقف شود. بسیاری فکر می کردند که این خرافات است ، در حالی که ریشه در طب سنتی دارد.

فشار خون بالا

در صورت فشار خون بسیار بالا ، می توانید یکی از چشم ها را ببندید و با انگشت محکم پلک را به مدت 1 دقیقه ماساژ دهید تا با رسیدن دارو به اورژانس ، با مصرف دارو و مراجعه به مراکز درمانی به آستانه درد برسید. این فشار خون را 2 تا 3 واحد کاهش می دهد. اگر با ماساژ یک چشم فشار خون خود را به اندازه کافی پایین نیاورید ، می توانید چشم دیگر را نیز ماساژ دهید. در واقع ماساژ دادن هر دو چشم فشار خون را بسیار کاهش می دهد. به همین دلیل توصیه می شود ابتدا فقط یک چشم را ماساژ دهید تا فرد فشار خود را از دست ندهد.

یبوست ، گرفتگی عضلات ، آلرژی و تورم پا

یکی از نکاتی که فشار دادن آن به تسکین انواع گرفتگی ها ، بیماری های روده بزرگ ، پیوندها و آلرژی ها کمک می کند. برای یافتن این نکته ، باید دست خود را مستقیم جلوی خود نگه دارید و انگشت شست خود را کنار دست خود بچسبانید. این باعث ایجاد برآمدگی روی دست در اطراف انگشت اشاره می شود که راس آن را نقطه 4 روده بزرگ می نامند. درد در این نقطه در دست راست به چپ (یا هر دو) با فشار بر روی آن نشان دهنده وجود مشکل در روده بزرگ است. با فشار دادن مداوم این نقطه ، می توان آن را مانند باتری شارژ کرد.

اگر بعد از چند روز ماساژ دادن این لکه هنوز احساس درد دارید ، باید ماساژ را ادامه دهید تا در نهایت برطرف شود. جالب است بدانید تا زمانی که درد این نقطه با ماساژ و فشار کاهش نیابد ، گرفتگی های بدن مانند گرفتگی عضلات ، تیک یا جهش در قسمت های مختلف صورت ، پلک زدن غیر ارادی و نخود برطرف نمی شود. علاوه بر این ، ماساژ قسمت داخلی دست در جهت انگشت کوچک می تواند به از بین بردن بیماری های روده مانند سندرم روده تحریک پذیر کمک کند. برای این ماساژ می توان از وسیله ای مانند نوک اتوماتیک و روغن بابونه یا روغن زیتون استفاده کرد. با استفاده از روغن کرچک یا بابونه و ماساژ قسمت خارجی انگشت شست می توان لنفاوی و تورم پا را نیز بهبود بخشید.

بزرگ شدن پروستات و گرفتگی عضلات

پروستات غده ای است که در گردن مثانه و در ابتدای مجرای ادرار در مردان قرار دارد. این غده ممکن است با افزایش سن بزرگ شده و مجاری ادرار را تحت فشار قرار دهد. در این حالت نمی توان ادرار را به راحتی خارج کرد. وقتی مثانه پر است و ادرار به طور کامل دفع نمی شود ، روند تولید ادرار در بدن مختل می شود ، بنابراین مواد زائد حاصل از هضم سلول دفع نمی شوند و در بدن جمع می شوند. این مواد زودتر در عضلات ذوزنقه ای (پشت ، گردن و شانه ها) و عضلات ساق پا تجمع می یابند. بنابراین ، افرادی که مستعد بزرگ شدن پروستات هستند و یا بزرگی دارند ، در این نواحی گرفتگی پیدا می کنند. این افراد اغلب برای مدتی طولانی برای درمان گرفتگی عضلات خود به متخصص ارتوپد مراجعه می کنند

اما چند سال بعد متوجه شدند که پروستات بزرگ شده و مثانه ضعیفی دارند. البته کمبود برخی مواد معدنی مانند سدیم ، منیزیم ، منگنز و روی نیز می تواند باعث گرفتگی شود. لازم به ذکر است که بزرگ شدن بدخیم پروستات روش های درمانی خاص خود را دارد و باید در طب کلاسیک با شیمی درمانی و دارو درمان شود. افراد مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات و گرفتگی عضلات می توانند با مالیدن روغن ، ماساژ دادن و فشار آوردن به سطح خارجی کف پا (از انگشت کوچک پا تا پاشنه پا) به رفع این مشکلات کمک کنند. برای این ماساژ می توان از روغن زیتون استفاده کرد. افرادی که پوستی ضخیم یا پینه بسته دارند می توانند از دستگاهی مانند نوک خودکار برای ماساژ استفاده کنند تا فشار بیشتری به ناحیه وارد شود.

یکی دیگر از استراتژی های طب فشاری برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات ، ماساژ شرمگاهی یا شرمگاهی است (4 نوک انگشت زیر ناف). برای این منظور باید هر 8 ساعت و به مدت 2 تا 3 دقیقه این محل را با روغن قسطی یا بابونه مالش دهید. این روش علاوه بر بهبود مشکلات پروستات ، تکرر ادرار را بین 50 تا 70 درصد کاهش می دهد. با ادامه این ماساژها ، فرد طی 15 تا 20 روز بهبود می یابد. پس از این مدت ، با سونوگرافی می توانید کاهش پروستات را مشاهده کنید. مصرف خوراکی روغن دانه کدو تنبل ، عصاره گزنه یا سوپ گزنه روش های دیگری برای کمک به کوچک شدن پروستات است.

کوتاه بودن و خشکی تاندون های دست

کف دست و پا نوعی تابلوی اعلانات برای بدن است. کف دست به تنهایی بیش از صدها نقطه که در مناطق مختلف با فاصله میلی متر از یکدیگر پراکنده شده اند ، تعریف شده است. یکی از این نقاط درست در وسط کف قرار دارد. فشار دادن مداوم این نقطه به صورت ضربان دار می تواند به رفع کوتاهی و سفتی تاندون ها و رباط ها و تحریک انگشتان کمک کند. انگشت ماشه نوعی بیماری دردناک است که باعث می شود انگشتان هنگام خم شدن قفل شوند.

فشار دو طرفه بر روی مچ دست 5/2 سانتی متری بالاتر از مچ دست ، علاوه بر رفع خشکی تاندون و کف کف دست ، انسداد کانال مچ دست یا "سندرم تونل کارپ" را نیز بهبود می بخشد. برای این منظور باید قسمت جلو و عقب این ناحیه را با انگشت از دو طرف به صورت ضربان دار و مداوم فشار داد. مشکلات مربوط به سفتی تاندون بدون نیاز به جراحی به طور کامل قابل درمان است.

مشکلات معده و افسردگی

افرادی که از مشکلات معده رنج می برند می توانند نقطه میانی فاصله جناغ تا ناف را در نظر بگیرند و آن را 3 بار در روز با روغن ماساژ دهند. این افراد بهتر است 1 گردو بعد از غذا و بلافاصله پس از آن به مدت 15 دقیقه سقز سفید را بجوید. این معده را تقویت می کند ، انرژی آن را افزایش می دهد ، زخم معده را التیام می بخشد و جریان خون معده را متعادل می کند. جالب است بدانید که معده با روحیه ارتباط قوی دارد و ناراحتی معده فرد را افسرده می کند ، بنابراین با این استراتژی طب فشاری و ماساژ می توان افسردگی ، بی حوصلگی و ضعف را نیز برطرف کرد.

طب فشاری به زبان ساده

مکانیسم های فیزیولوژیکی ماساژ و فشار

دکتر فتانه اکبری **: مکانیسم های مختلف فیزیولوژیکی وجود دارد که تأثیر ماساژ را تأیید می کند. یکی از آنها تسکین درد و التهاب با افزایش جریان خون در اندام یا ناحیه هدف است. ماساژ با افزایش گردش خون می تواند باعث ترشح واسطه هایی شود که باعث التهاب و درد می شوند. همچنین افزایش گردش خون در ناحیه بعد از ماساژ می تواند دمای منطقه را افزایش داده و اثر گرمای موضعی را تأمین کند.

ماساژ همچنین می تواند با تحریک انتهای عصب مربوط به درد ، درد را تسکین دهد. علاوه بر این ، در یکی از روش های ماساژ برای درمان درد ناشی از گره های عضلانی و نقاط تحریک ، مکان مورد نظر را با شدت زیاد برای چند ثانیه تا 1 دقیقه فشار داده و سپس آزاد می کنند. به این ترتیب ، با ورود سریع خون (به دنبال قطع موقتی خونرسانی به دلیل فشار شدید) ، اکسیژن رسانی به بافت آسیب دیده افزایش می یابد و مواد التهابی و زائد جمع شده در بافت عضلانی شسته می شوند. در نتیجه ، درد و التهاب کاهش می یابد.

درمان عود می کند

در بسیاری از موارد ، به خصوص درد ، گرفتگی عضلات و التهاب ، ماساژ می تواند علاوه بر تسکین دهنده ، نقش درمانی نیز داشته باشد. در واقع انجام ماساژ در یک جلسه فقط اثر تسکین دهنده ای خواهد داشت اما با تکرار جلسات درمانی علاوه بر تسکین درد ، ماساژ به درمان گرفتگی عضلات و التهاب نیز کمک می کند.

ماساژ یک درمان مکمل است و باید در کنار سایر روش های درمانی استفاده شود. همچنین ، روش ماساژ در بیماری های مختلف متفاوت است. برخی ماساژها سطحی و ملایم و برخی عمیق هستند. انتخاب نوع ماساژ توسط درمانگر و با توجه به هدف از درمان انجام می شود. طب فشاری نیز درمانی است که از نتایج فیزیولوژیکی ماساژ در قسمت های خاصی از بدن برای کمک به حل برخی مشکلات استفاده می کند.

ماساژ و 5 کاربرد درمانی

1. گرفتگی عضلات: ماساژ در درمان گرفتگی ، گرفتگی و درد عضلانی نقش بسیار موثری دارد. در حقیقت ، ماساژ می تواند با افزایش گردش خون عضلانی و کمک به دفع مواد زائد ناشی از متابولیسم عضلات و تحریک پایانه های حسی عضله ، گرفتگی و درد را تسکین دهد.

2. درد و التهاب: ماساژ یکی از مهمترین و موثرترین روشها در درمان درد و التهاب بافت نرم اطراف مفاصل (رباطها ، رباطها و رباطها) است.

3. اسپاستیسیته: سفتی و افزایش مقاومت عضلات و اندام ها به دنبال آسیب عصبی مرکزی (از جمله سکته ، سکته مغزی و آسیب نخاعی) به عنوان "اسپاستیک" شناخته می شود. ماساژ آرام و تحریک پوست بر روی عضله درگیر در کاهش قدرت این عضلات بسیار مثر است. اگرچه اثر ماساژ کوتاه مدت است و حداکثر برای چند ساعت دوام می آورد ، اما در کاهش اثرات اسپاستیک بسیار مهم است.

4. حساسیت بیش از حد یا بیش از حد: یکی دیگر از کاربردهای ماساژ کمک به رفع حساسیت بیش از حد یا حساسیت بیش از حد به دلیل آسیب عصب محیطی است. هایپرستزی می تواند منجر به افزایش حساسیت پوست در ناحیه آسیب دیده نسبت به لمس و احساس سوزن سوزن شدن و سوزش در ناحیه شود. با انجام ماساژهای ویژه و تحریک ملایم اندام در کنار سایر روش های درمانی می توان به از بین رفتن این آلرژی کمک کرد.

5. بیهوشی انتهای اندام: ماساژ سطحی و تحریک حسی می تواند در بهبود این اختلال که ناشی از آسیب عصب حسی است م effectiveثر باشد. در واقع ، ماساژ می تواند با تحریک پایانه های حسی به بازسازی رشته های ظریف اعصاب محیطی کمک کرده و در توان بخشی این بیماران م effectiveثر باشد.

نکته 1: در موارد 1 ، 2 و 3 ، استفاده از گرمای سطح در کنار ماساژ می تواند اثر آن را افزایش دهد. برای این منظور باید اندام مورد نظر را 15 تا 30 دقیقه قبل از ماساژ با دمای حدود 42 درجه سانتیگراد گرم کنید.

نکته 2: در موارد 4 و 5 ، ماساژ فقط در صورت ادامه و تکرار م effectiveثر خواهد بود. افراد مبتلا به این مشکلات ممکن است هیچ تأثیری در ماساژ در جلسات اولیه مشاهده نکنند ، اما با ادامه جلسات درمانی ، آنها به تدریج نتایج را مشاهده می کنند.

* متخصص طب سنتی و طب سوزنی عضو هیئت علمی دانشکده طب سنتی تبریز

همچنین ببینید

برای لاغر شدن چه بخوریم؟

اگر مدت هاست که به سختی سعی در کاهش وزن دارید و متوجه شده اید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *