خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » چه عواملی باعث گرسنگی مداوم می شوند؟

چه عواملی باعث گرسنگی مداوم می شوند؟

وقتی هر لحظه بخواهیم غذا بخوریم ، رسیدن به اهداف تناسب اندام بسیار دشوار می شود ، اما با وجود احساس گرسنگی مداوم ، نمی توانیم کار زیادی انجام دهیم!

خوردن و تأمین سوخت مورد نیاز بدن سطح انرژی شما را افزایش می دهد ، اما اگر احساس گرسنگی می کنید ، گاهی اوقات چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید بیشتر از خواب است.

به گزارش آلامتو به نقل از عصرایران: آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که بعضی روزها ، هر چقدر غذا بخورید ، احساس سیری و رضایت نکنید؟ عوامل مختلفی برای گرسنگی وجود دارد ، از غذای آشکار تا ناکافی تا غذاهای پیچیده تر.

در اینجا برخی از دلایل عمده گرسنگی مزمن آورده شده است.

خستگی

خوردن و تأمین سوخت مورد نیاز بدن ، سطح انرژی شما را افزایش می دهد. اما اگر احساس گرسنگی می کنید ، گاهی اوقات آنچه واقعاً به آن نیاز دارید بیشتر از خواب غذا است.

خواب یک عامل کلیدی در کنترل هورمون های اشتهائی گرلین و لپتین است. خواب کافی به تنظیم گرلین ، هورمونی که اشتهای انسان را تحریک می کند ، کمک می کند. این بدان معنی است که کمبود خواب می تواند منجر به افزایش سطح گرلین و گرسنگی مداوم و ولع مصرف مواد غذایی شود ، که شرایط خوبی برای کاهش چربی اضافی بدن نیست.

علاوه بر این ، کمبود خواب باعث کاهش سطح لپتین ، هورمون سیری می شود.

انجام ورزش بدون دریافت سوخت کافی

گاهی اوقات افراد بدون ایجاد تغییرات لازم در رژیم غذایی برای تأمین سوخت مورد نیاز برای ورزش ، شدت ورزش خود را افزایش می دهند.

اگرچه مطالعات مختلف نشان داده اند که ورزش در سرکوب اشتها مفید است ، اما همچنین شواهدی وجود دارد که باعث افزایش اشتها به دلیل ورزش شدید و طولانی مدت می شود.

ورزش شدید می تواند سوخت و ساز بدن شما را تسریع کند ، بنابراین اگر سوخت مورد نیاز بدن خود را تأمین نکنید ، ممکن است احساس گرسنگی بیشتر و بیشتری داشته باشید. اگر به همین دلیل احساس گرسنگی می کنید ، خوردن غذاهای تقویت کننده سیری مانند میوه ها و سبزیجات پر فیبر را در نظر بگیرید.

پروتئین ، چربی یا فیبر کمی دارد

اگر بدن ترکیب مناسبی از مواد مغذی درشت – پروتئین ، چربی و فیبر را دریافت نکند ، ممکن است احساس گرسنگی کنید. پروتئین در مقایسه با چربی ها و کربوهیدرات ها راضی کننده ترین ماده مغذی است.

مصرف پروتئین سطح هورمون سیری GLP-1 و پپتید YY (مهار کننده اشتها) را افزایش می دهد ، در حالی که سطح هورمون گرسنگی گرلین را کاهش می دهد. به همین ترتیب ، غذاهای پر فیبر با فعال سازی گیرنده های نشاسته ای در معده به کاهش گرسنگی کمک می کنند.

این گیرنده ها سیگنالهایی را به مغز ارسال می کنند که نشان می دهد آنها به اندازه کافی غذا می خورند. همچنین ، غذاهای حاوی فیبر بالا تخلیه معده را در مقایسه با غذاهای کم فیبر کاهش می دهند و برای هضم به زمان بیشتری احتیاج دارند ، بنابراین احساس سیری را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات های تصفیه شده

علاوه بر کمبودهایی که ممکن است در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد ، پرخوری در غذاهایی که احساس سیری در شما ایجاد نمی کند ، به ویژه کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان های سفید و ماکارونی می تواند باعث گرسنگی شود.

از آنجا که کربوهیدرات های تصفیه شده فاقد فیبر تقویت کننده سیری هستند ، بدن به سرعت آنها را هضم می کند. اگر مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده می خورید ، این باعث می شود که مرتبا احساس گرسنگی کنید.

علاوه بر این ، مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند باعث افزایش ناگهانی و سریع قند خون و سپس افت ناگهانی و سریع قند خون شود که می تواند گرسنگی را تحریک کند.

نوشیدن کالری

جایگزینی میان وعده ها یا حتی وعده های اصلی غذایی با اسموتی و شیک از مدت ها قبل یکی از روش های محبوب در بین مردم بوده است. اما اگر با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنید ، مهم نیست که چه مقدار کالری مصرف می کنید ، این ممکن است بهترین روش برای شما نباشد.

غذاهای مایع و جامد به طور متفاوتی در بدن هضم می شوند. اسموتی ها ، شیک ها ، نوشابه ها و نوشیدنی های کافئین دار مورد علاقه شما خیلی سریعتر از غذاهای جامد از طریق معده عبور می کنند ، بنابراین احساس گرسنگی سریعتر از شخصی که غذاهای جامد می خورد احساس می کنید.

نوشیدنی ها ممکن است گزینه ساده تری برای تهیه و صرفه جویی در وقت شما برای خوردن باشد ، اما اگر می خواهید سیری و رضایت را تجربه کنید ، بهتر است غذای خود را بجوید.

تشنگی

احساس گرسنگی ممکن است به معنای نیاز به نوشیدن یک نوشیدنی باشد. گاهی احساس تشنگی را می توان با احساس گرسنگی اشتباه گرفت.

اگر همیشه گرسنه هستید ، نوشیدن یک یا دو لیوان آب ممکن است به شما کمک کند تا مشکل را برطرف کنید زیرا در واقع تشنه هستید.

در طول روز آب زیادی بنوشید تا از مصرف مواد غذایی غیرضروری جلوگیری کنید. همچنین ، با مصرف غذاهای مرطوب کننده می توانید احساس تشنگی و گرسنگی را همزمان برطرف کنید.

بعضی از داروها

بعضی اوقات افزایش احساس گرسنگی می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد. متداول ترین داروهای مهارکننده اشتها ، داروهای ضد روان پریشی مانند کلوزاپین و اولانزاپین ، داروهای ضد افسردگی ، تثبیت کننده های خلقی ، کورتیکواستروئیدها و داروهای ضدتشنج هستند.

علاوه بر این ، برخی از داروهای دیابت ، مانند انسولین و تیازولیدیندیون ، باعث افزایش اشتها و گرسنگی شناخته شده اند. اگر فکر می کنید احساس گرسنگی مداوم شما مربوط به داروهایی است که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است جایگزین بهتری برای رفع نیازهای شما وجود داشته باشد.

برخی از بیماری ها

افزایش گرسنگی همچنین می تواند نشانه برخی بیماری ها باشد. گرسنگی مداوم یکی از علائم کلاسیک دیابت است. این وضعیت به دلیل سطح بالای قند خون ایجاد می شود و معمولاً با علائم دیگری مانند تشنگی شدید ، کاهش وزن و خستگی همراه است.

گرسنگی همچنین ممکن است نشانه پرکاری تیروئید ، افسردگی و سندرم قبل از قاعدگی باشد. اگر گرسنگی مداوم دارید ، برای معاینه دقیق به پزشک مراجعه کنید.

فشار

استرس به عنوان محرک گرسنگی به قدری رایج است که گاهی اوقات از اصطلاح استرس خوردن استفاده می کنیم. استرس کوتاه مدت در واقع می تواند باعث از بین رفتن اشتهای فرد شود زیرا بدن اپینفرین ترشح می کند و وارد حالت جنگ یا پرواز می شود.

اما استرس مداوم ، حتی اگر سطح آن کم باشد ، می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. غدد فوق کلیه هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کنند که اشتها را افزایش می دهد.

استرس گرسنگی برای برخی غذاها ، به ویژه غذاهای سرشار از چربی و قند را افزایش می دهد. این غذاها می توانند به کاهش واکنش استرس بدن کمک کنند ، اما هنوز هم بهتر است با از بین بردن عوامل استرس زا ، سطح استرس بدن را کاهش دهید.

بی خیال غذا بخور

بعضی اوقات ممکن است غذا خوردن ارتباط زیادی با کاهش گرسنگی نداشته باشد. شما ممکن است بی تاب باشید ، وسوسه شوید برخی از غذاها را بخورید ، یا در انظار عمومی.

همچنین ممکن است هنگام تماشای فیلم ، هوس غذایی موقعیتی مانند هوس خوردن ذرت بو داده داشته باشید ، یا خیلی سریع غذا بخورید و اجازه ندهید بدن احساس گرسنگی کند.

آهسته تر خوردن و خوب جویدن هر لقمه غذا به بدن و مغز زمان بیشتری برای ترشح هورمون می دهد و معده پیام سیری را به مغز می فرستد.

محدودیت های غذایی

غذای ناکافی دلیل واضحی برای گرسنگی است ، اما گاهی ممکن است متوجه نشوید که به اندازه کافی سوخت دریافت نمی کنید. به عنوان مثال ، ممکن است فواصل بین وعده های غذایی بیش از حد طولانی باشد یا در ابتدای روز وعده های غذایی کم کالری بخورید.

این شرایط می تواند منجر به هوس شدید غذایی به ویژه برای غذاهای ناخواسته شود. همچنین حذف کامل غذاهای حاوی شکر یا نمک ایده خوبی نیست. نکته کلیدی در گوش دادن به بدن شما پیروی از یک روال غذایی سالم و انتخاب غذاهای متفکرانه است.

همچنین ببینید

آیا شستن دستها با مایع ظرفشویی خطرناک است؟

شستن دست ها با مایع ظرفشویی بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنید رایج است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *