خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

فرسایش دندان به معنای تجزیه مینای دندان توسط اسیدها در محیط دهان است. این فرآیند شیمیایی آسیب پذیری دندان ها را افزایش می دهد.

دندانپزشکان معتقدند که نوشیدنی های اسیدی از جمله نوشیدنی های گازدار ، نوشیدنی های ورزشی ، نوشیدنی های انرژی زا ، آب میوه های صنعتی و همچنین غذاهای ترش حاوی مقادیر زیادی اسید هستند که مینای دندان را از بین می برد و دندان ها را در معرض آسیب جدی قرار می دهد. قرار دادن.

عادات غذایی غلط مانند استفاده بیش از حد از نوشیدنی های گازدار به ویژه در کودکان و نوجوانان در حال افزایش است و این مسئله علاوه بر افزایش شیوع چاقی و دیابت ، خطرات زیادی برای سلامت دهان و دندان نیز به دنبال دارد.

نوشیدنی های گازدار حاوی مقادیر زیادی اسید فسفریک است که باعث خوردگی و فرسایش شیمیایی مینای دندان می شود. از طرف دیگر ، قند موجود در این نوشیدنی ها و همچنین آب میوه های صنعتی نیز باعث تولید اسید در محیط دهان شده و مینای دندان را در معرض قرار می دهد.

فاکتورهای دیگری مانند ریفلاکس (بازگشت اسید معده و محتویات آن به مری و حتی دهان) ، استفراغ مکرر (تماس اسید معده با دندان) و کمبود فلوراید (م theثر بر مینای دندان) نیز در فرسایش مینا دخیل هستند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ، توصیه می شود نیم ساعت تا یک ساعت پس از خوردن غذاهای اسیدی و نوشیدنی ، مسواک بزنید یا حداقل آنها را با آب مسواک بزنید.

استفاده از مسواک بلافاصله پس از مصرف این نوشیدنی ها باعث آسیب رساندن به مینای دندان می شود ، زیرا مینای دندان توسط اسید نرم می شود (وضعیتی به نام کند شدن دندان) و در اثر تماس مسواک آسیب بیشتری می بیند.
هنگام مصرف نوشیدنی های اسیدی از نی استفاده کنید تا تماس اسیدی با مینای دندان کاهش یابد.

جویدن آدامس بدون قند همچنین به محافظت از مینای دندان در برابر ترکیبات اسیدی به دلیل افزایش ترشح بزاق کمک می کند.

نوشیدن آب حاوی فلوراید است. همچنین می توانید از خمیر دندان و دهان شویه حاوی این ماده برای دریافت فلوراید کافی استفاده کنید.

همچنین بخوانید: عوارض روکش

همچنین ببینید

آیا شستن دستها با مایع ظرفشویی خطرناک است؟

شستن دست ها با مایع ظرفشویی بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنید رایج است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *