خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » مضرات سیگار کشیدن

مضرات سیگار کشیدن

دلیل خاصی برای ترک سیگار وجود ندارد ، اما اگر در مورد این وضوح واقعا به دلیل نیاز دارید ، به این مقاله بپیوندید.

به گزارش آلاماتو و به نقل از مردم؛ اگر سیگار می کشید ، احتمالاً دوستان و خانواده شما هزاران بار از شما خواسته اند که سیگار را ترک کنید.

احتمالاً می دانید که سیگار کشیدن می تواند باعث بیماری های قلبی ، سکته ، سرطان ، نفخ ، برونشیت مزمن و سایر مشکلات جدی سلامتی شود. احتمالاً همچنین می دانید که سیگار کشیدن شماره یک علت قابل پیشگیری مرگ در سراسر جهان است.

اما دانستن عوارض جانبی دراز مدت سیگار کشیدن ممکن است شما را متقاعد به ترک سیگار کند ، خصوصاً اگر جوان هستید.

ترس از بیماری هایی که ممکن است برای دهه های آینده داشته باشید سخت است و ترک سیگار واقعاً سخت است. بین 80-75٪ از افراد سیگاری می گویند که دوست دارند سیگار را ترک کنند. اما ممکن است بین 5 تا 10 تلاش طول بکشد تا فرد با موفقیت ترک کند.

برای برخی از افراد سیگاری ، موارد بسیار کوچک ممکن است انگیزه ترک آنها را فراهم کند. مواردی مانند بویی که از روی لباس شما به جا می گذارد ، افرادی که متوجه می شوند سیگاری هستید ، لکه هایی روی دندان هایشان و غیره واکنش نشان می دهند.

در اینجا 10 دلیل وجود دارد که چرا فراتر از خطرات بهداشتی می تواند انگیزه ای برای ترک سیگار باشد.

بوی سیگار

تعداد کمی از افراد با بوی سیگار مشکل دارند.

افراد سیگاری معمولاً از بوی بد سیگار روی لباس و موهایشان آگاه هستند و بوی نفس آنها یکی از مهمترین آلرژی های افراد سیگاری است.

کمپین های رسانه ای متعددی بوسیدن سیگاری را با لیسیدن ته سیگار مقایسه کرده اند.

همچنین بخوانید: مقاله سیگار کشیدن ، حس بویایی و چشایی

بوییدن ته سیگار تنها تأثیر سیگار کشیدن بر روی بینی شما نیست. سیگاری ها & # 39؛ حس بویایی با گذشت زمان ضعیف می شود.

همچنین ، افراد سیگاری ممکن است مانند قبل از شروع سیگار نتوانند بسیاری از غذاها را میل کنند ، اما ضعف حس بویایی است که باعث می شود حس چشایی آنها مختل شود. نفس کشیدن در دود غلیظ سیگار برای حواس بدن سمی است.

برخی از افراد سیگاری متوجه می شوند که غذا دیگر مانند گذشته طعم و مزه ندارد ، اما تشخیص این فرآیند بسیار تدریجی است و دشوار است. ترک سیگار حس بویایی و چشایی آنها را بازیابی می کند.

بسیاری از افراد سیگاری گزارش می دهند که پس از ترک ، غذا خوردن به تجربه ای متفاوت تبدیل شده است. لذت خوردن با ترک سیگار دو برابر می شود. و این چند روز پس از عزیمت اتفاق می افتد و سه تا شش ماه بعد از آن ادامه می یابد.

پیری زودرس

یکی از دلایل اصلی پیری زودرس سیگار کشیدن است. تغییرات پوستی مانند پوسته پوسته شدن پوست و ایجاد چین و چروک های عمیق زودتر در افراد سیگاری رخ می دهد.

طبق آکادمی پوست آمریکا ، سیگار کشیدن باعث ایجاد تغییرات بیوشیمیایی در بدن می شود که روند پیری را تسریع می کند. به عنوان مثال سیگار با مسدود شدن رگ های خونی ، بافت زنده پوست را از اکسیژن تخلیه می کند. در نتیجه ، خون به راحتی به اندام های شما از جمله پوست نمی رسد.

مشکل دیگر ایجاد لکه های روی پوست دست و صورت به دلیل ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است.

همچنین فعالیت ماهیچه هایی که وظیفه استنشاق اکسیژن یا بسته بندی را دارند می تواند باعث ایجاد چین و چروک در اطراف دهان شود.

همچنین بخوانید: تأثیرات جسمی سیگار کشیدن در اجتماع

مطالعه ای که در سال 2008 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد ، پویایی سیگار کشیدن را در یک شبکه بزرگ اجتماعی بررسی کرد. این مطالعه که بین سالهای 1971 و 2003 انجام شده است ، رفتار سیگار کشیدن و میزان تأثیر افراد مرتبط در ترک سیگار را بررسی کرده است. یک یافته نشان می دهد که افراد سیگاری بیشتر مجذوب شبکه های اجتماعی می شوند.

دلیل این عدم محبوبیت سیگار و کاهش اوضاع اجتماعی سیگاری ها در درک روزافزون ما از مشکلات و عوارض جانبی سیگار نه تنها برای افراد سیگاری بلکه برای کسانی که با آن تنفس می کنند ریشه دارد.

یک همسر پیدا کنید

هرکسی که برای زندگی خود به دنبال شریک زندگی است می داند که یکی از شرایط اساسی بسیاری از افراد سیگار نکشیدن است. این احساس عمومی وجود دارد که مردم ترجیح می دهند با یک فرد غیر سیگاری باشند تا با شخصی که بوی سیگاری کثیف و مشمئز کننده ای می دهد.

مشکلات جنسی

اگر سیگار کشیدن به طور کلی یافتن شریک زندگی را دشوار کند ، ناتوانی جنسی در نتیجه کمکی نخواهد کرد. با این حال ، سیگار کشیدن با تأثیر بر رگ های خونی به میزان قابل توجهی بر خطر ناتوانی جنسی در مردان تأثیر می گذارد.

تحقیقات علمی می گوید یکی از مهمترین پیامها به نوجوانان این است که سیگار کشیدن نه تنها بوی سیگاری را در شما ایجاد می کند بلکه بر توانایی جنسی شما نیز تأثیر می گذارد. این پیام اغلب برای تشویق نوجوانان به ترک سیگار یا اجتناب از آن استفاده می شود.

افزایش عفونت های جسمی

شما ممکن است از خطرات طولانی مدت سیگار کشیدن در سلامت آگاه باشید ، اما آیا می دانید سیگارهای شما نیز بیشتر در معرض آنفولانزای فصلی و سرماخوردگی هستند؟ مردم نمی دانند چه مقدار افراد سیگاری بیشتر به ویروس ، باکتری و سایر عفونت ها مبتلا می شوند.

موهای ریزی به نام سلیا ، که دستگاه تنفسی را می پوشانند ، برای محافظت از ما در برابر عفونت طراحی شده اند. سلیا همیشه به گونه ای موج می زند که باکتری ها و ویروس های وارد شده به نای را بگیرد و آنها را به سمت بیرون و خارج کند ، و آنها با سرفه ما بیرون می آیند و ما آنها را می بلعیم و با اسید معده از بین می بریم.

یکی از اثرات سمی دود سیگار این است که سیلیا را فلج کرده و در نتیجه این مکانیسم دفاعی را از بین می برد. به همین دلیل است که افراد سیگاری بیشتر آلوده می شوند. اما یک ماه پس از ترک سیگار ، سلیا کار خود را از سر می گیرد و نقش محافظتی خود را از سر می گیرد.

خطری برای دیگران

گفته می شود قرار گرفتن در معرض دود سیگار سالانه 50000 نفر را به کام مرگ می کشاند. جای تعجب نیست که بیش از 4500 ماده شیمیایی جداگانه در هر بسته دود تنباکو وجود دارد و بیش از 40 ماده سرطان زا شناخته شده است.

حتی مقدار کمی از دود سیگار افراد دیگر برای آلوده شدن به شخصی که به طور مداوم در معرض این بیماری است کافی است ، که می تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود. مواد موجود در دود باعث چسبندگی پلاکت ها می شود ، ماده ای در خون که به لخته شدن آن کمک می کند. این خطر حملات قلبی را افزایش می دهد ،

مطالعات متعدد نشان داده است که وقتی افراد از دود دخانیات دور می شوند ، ضربان قلب آنها 20 تا 30 درصد کاهش می یابد.

تأثیر بر فعالیت بدنی

بسیاری از افراد سیگاری گزارش می دهند که با گذشت زمان ، توانایی انجام کارهای بسیار ساده مانند بالا رفتن از پله ها یا انجام ورزش های عمومی را که قبلاً به راحتی انجام می دادند ، کاهش می دهند.

حتی ورزشکاران جوانی که از نظر جسمی بسیار عالی هستند دیگر نمی توانند مانند گذشته عمل کنند زیرا سیگار کشیدن باعث می شود ریه ها و قلب به مرور زمان کار کنند.

هزینه ها

اگر سیگاری هستید ، می دانید که سیگار کشیدن یک فعالیت پرهزینه است. قیمت هر پاکت سیگار در سراسر دنیا متفاوت است ، اما متوسط ​​هزینه یک بسته سیگار پنج هزار تومان و در برخی مناطق تا ده هزار تومان است ، اگرچه این قیمت در سراسر جهان می تواند بیشتر یا پایین باشد.

چه کسی امروز به اندازه کافی پول در می آورد تا آن را کنار بگذارد؟ اگر در مکانی زندگی می کنید که قیمت یک پاکت سیگار هفت هزار تومان است ، 3 میلیون تومان در سال هزینه کرده اید ، علاوه بر سه روز بیماری دیگر در سال ، 8٪ راندمان کار کمتر و 1 میلیون تومان بیشتر برای هزینه های پزشکی هزینه های اقتصادی سالانه در ایالات متحده 200 میلیارد دلار برآورد شده است.

و البته این اعداد جایگزین مضراتی نیستند که سیگار کشیدن در طولانی مدت می تواند به شما وارد کند.

بسیار مهم است که به آن نه به عنوان عادت بد ترک ، بلکه به عنوان یک بیماری مزمن که کل زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد ، نگاه کنید. و برای ترک آن زمان بهتری نسبت به امروز وجود ندارد.

همچنین ببینید

کاهش اندازه پستانهای بزرگ و آویزان در زنان با 9 روش داروی سنتی و خانگی

بزرگ شدن سینه بدون دلیل یکی از مشکلات پستان است که باید فوراً پیگیری و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *