خانه » دسته بندی پست » تفریح و سرگرمی » چند نوع عشق داریم؟

چند نوع عشق داریم؟

در طول تاریخ توصیفات زیادی از عشق صورت گرفته است. غم ، شادی و شکوه عشق شاعران ، هنرمندان ، متفکران ، نویسندگان و بسیاری دیگر را وادار به ایجاد عشق در برخی از آثار خود کرده است.

هر یک از ما در طول زندگی خود به نوعی با عشق آشنا شده ایم و شاید بهترین و بدترین لحظات زندگی هر یک به نوعی با عشق و علاقه گره خورده باشد.

اما واقعاً عشق چیست و چگونه آن را تعریف کنیم؟

دشواری در تعریف عشق و تنوع توصیفاتی که در مورد آن ارائه می شود ، ارزیابی و اندازه گیری آن را دشوار می کند. در طول 60 سال گذشته ، حدود 30 ابزار مختلف برای اندازه گیری عشق وجود داشته است و شاید بلندپروازانه ترین وسیله ای باشد که با دقت و احساس تعلق ، میل فرد به صمیمیت را اندازه گیری کند.

تلاش های جامعه شناسان و روانشناسان اجتماعی منجر به تقسیم عشق به انواع مختلف شده است:

عشق بین والدین و فرزندان ، اعضای خانواده ، دوستان و افراد مختلف. اما به طور کلی ، عاشقان می توانند دو نوع قرارداد عاشقانه را تجربه کنند. عشق اروتیک و عشق مشترک.

همچنین بخوانید: چه چیزی عاشق می شود عشق شهوانی

عشق وابسته به عشق شهوانی ، که معمولاً به عنوان عشق رمانتیک و شیدایی شناخته می شود ، یک حالت شیفتگی زیاد برای تمایل به دیگری است.

این نوع عشق با ویژگی هایی مانند دلسوزی ، خوشبختی ، اضطراب ، میل جنسی و وجد زیاد شناخته شده است. تحریک عمومی فیزیولوژیکی ، از جمله افزایش ضربان قلب ، تعریق ، قرمزی پوست و احساس برانگیختگی ، اغلب از علائم جسمی اروتیسم است.

از نظر دیگران ، افراد وابسته به عشق شهوانی به دنبال ارضای نیازهای خود هستند ، بنابراین جای تعجب نیست که اروتیسم کوتاه مدت باشد و معمولاً چند ماه بیشتر طول نکشد.

در این نوع عشق ، وقتی آتش عشق خاموش می شود ، به تدریج تضادها و درگیری ها پدیدار می شود و عاشقان سابق شکاک ، ناراضی و ناامید می شوند و درگیری های زیادی با یکدیگر دارند.

عشق مشترک

عشق مشترک کمتر از عشق وابسته به عشق شهوانی استرس دارد. این عشق با قدردانی عمیق از یکدیگر همراه است و اغلب شامل تحمل و تحمل یکدیگر و ناکامی ها و تلاش برای حل مشکلات و بهبود روابط بین فردی است.

رابطه زناشویی در این نوع روابط ، بیانگر احساسات عمیق طرفین با یکدیگر و اطمینان از درک نیازها و خواسته های یکدیگر و احساس لذت است. با افزایش روابط عاشقانه و گسترش روابط ، زن و شوهر می توانند به راحتی در مورد مسائل و نگرانی های جنسی خود صحبت کنند.

با ارتقا روابط بین فردی و صمیمیت بین طرفین ، لذت روابط زناشویی نیز افزایش می یابد و تعهدات طرفین در روابط قویتر می شود. بعلاوه ، رابطه زناشویی در این نوع روابط ، برخلاف عشق وابسته به عشق شهوانی ، معنادارتر است و رضایت عمیق تری را به دنبال دارد.

انواع عشق از نظر جان آلنلی

تلاشی برای توصیف انواع روابط عاشقانه منجر به ارائه مدلی بر اساس کلمات یونان باستان توسط جان آلن الی شده است. او معتقد است که 6 نوع رابطه عاشقانه وجود دارد: عاشقانه ، سرگرم کننده ، مالکانه ، ارتباطی ، نوع دوستانه و واقع بینانه:

عشق رمانتیک: افرادی که این نوع عشق را تجربه می کنند ، به زیبایی بدنی و جسمی طرف مقابل جایگاه ویژه ای می بخشند و به دنبال تجربه لذت بصری و لمسی ای هستند که از ظاهر و اندام معشوقه یا معشوقه خود به دست می آورند و تمایل به رابطه با آنها معشوق خود را دارند. عشق بازیگوشی: در این نوع رابطه عاشقانه ، بیشتر افراد به دنبال داشتن چندین تجربه جنسی هستند و تعهد برای آنها معنایی ندارد. این عشق ناپایدار برای آنها نوعی لذت زودگذر است. عشق به مالکیت: این نوع عشق معمولاً با سردرگمی و حسادت بیش از حد همراه است و فرد به دنبال مالکیت در رابطه عاشقانه خود است. این افراد زندگی پر پیچ و خمی دارند و گرچه عشق این زن و شوهر به یکدیگر می تواند بسیار لذت بخش باشد ، اما منجر به ایجاد اختلالاتی می شود که این تجربه برای فرد دردناک است. عشق مشارکتی: در این نوع رابطه ، تعهد ، صمیمیت و عطوفت به تدریج برقرار می شود و معمولاً زوجین رابطه ای طولانی مدت دارند ، بر اساس صلح و نوعی رابطه دوستانه. عشق به نوع دوستی: افرادی که این نوع عشق را تجربه می کنند بیشتر روابطی را با دلسوزی ، دلسوزی ، مراقبت و از خودگذشتگی تجربه می کنند. چنین روابط و احساساتی بدون هیچ انتظاری است. عشق واقع بینانه: در این نوع روابط عاشقانه ، فرد به دنبال انتخاب شخصی است که با معیارهای منطقی و اجتماعی ، اجتماعی ، اقتصادی ، دینی ، تربیتی و غیره سازگار باشد. در نتیجه ، این رابطه می تواند منجر به احساس رضایت متقابل شود.

جان لی معتقد است که روابط عاشقانه با گذشت زمان شکل می گیرد و ممکن است افراد در دوره های مختلف زندگی خود رویکردهای مختلفی را در رابطه با عشق تجربه کنند. معمولاً زوجین در هر نوع رابطه ای به دنبال ایجاد یک رابطه پایدار و موفق هستند.

صرف نظر از این واقعیت که رضایت و موفقیت در یک رابطه عاشقانه اغلب به این بستگی دارد که بتوانید شخصی را پیدا کنید که از نظر عشق و صمیمیت رویکرد مشابهی با ما داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین تعریف از عشق

همچنین ببینید

تست شخصیت رنگی را نام ببرید

نام شما چه رنگی است؟ چی؟ آیا نام ها همرنگ هستند؟ پس آنها چه دارند! …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *