خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » انواع سرطان و علائم آن

انواع سرطان و علائم آن

دانستن علائم اصلی سرطان بسیار مهم است ، حتی اگر فکر می کنید هرگز به آن مبتلا نخواهید شد ، یک بار این مقاله را بخوانید:

به گزارش آلاماتو ، به نقل از روزمره ؛ سرطان یک اصطلاح گسترده است که برای توصیف بسیاری از بیماریهای مختلف به کار می رود. به طور کلی ، سرطان هنگامی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در بدن شما از کنترل خارج شده و سلول های طبیعی را از بین ببرد.

تقریباً در هر نقطه از بدن شروع می شود. سرطان می تواند در یک مکان بماند ، یا می تواند در بدن شما گسترش یابد. برخی از سرطانها به آرامی رشد می کنند در حالی که برخی دیگر به سرعت رشد می کنند.

نام آن در مکانی در بدن است که سرطان در آن شروع می شود ، به عنوان مثال سرطان پستان در بافت پستان شما شروع می شود. بسیاری از سرطانها تومورهای جامد تشکیل می دهند که باعث رشد بافت می شوند. اما سرطان های خون ، مانند سرطان خون ، به طور کلی به عنوان تومور رشد نمی کنند. آنها به شکل سلولهای فردی باقی می مانند.

تومورها می توانند بدخیم (سرطانی) یا خوش خیم (غیر سرطانی) باشند.

شیوع: سرطان یک بیماری شایع است

طبق آمار موسسه ملی سرطان ، هر ساله بیش از 1.6 میلیون مورد جدید سرطان در ایالات متحده تشخیص داده می شود. هر ساله حدود 597،690 نفر در اثر یک نوع سرطان جان خود را از دست می دهند.

داده ها همچنین نشان می دهد که بیش از 38٪ زنان و مردان در مقطعی از زندگی در معرض نوعی سرطان هستند. بعد از بیماری قلبی ، سرطان دومین عامل مرگ و میر در این کشور است.

هر کسی می تواند به سرطان مبتلا شود ، اما با افزایش سن ، خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد. تقریباً از هر 10 نفر از بیماران مبتلا به سرطان ، تقریباً 50 سال دارند.

خبر خوب این است که به دلیل پیشرفت در غربالگری و درمان ، میزان بقا در بسیاری از انواع سرطان در حال افزایش است.

فاکتور ژن: چگونه سرطان بروز می کند

سرطان یک بیماری ژنتیکی است ، به این معنی که در اثر تغییر ژن هایی که رشد سلول های تقسیم و تقسیم در بدن شما را کنترل می کنند ایجاد می شود. این تغییرات ژن ، که گاه به آن "جهش" نیز می گویند ، باعث ایجاد تغییرات مختلفی می شود که می تواند باعث ایجاد یک سلول سرطانی شود.

قرار گرفتن در معرض مواد مضر مانند سیگار کشیدن یا پرتودرمانی می تواند به DNA شما آسیب برساند و باعث تغییر در ژن ها شود. سایر عوامل سبک زندگی ، مانند قرار گرفتن در معرض گسترده آفتاب ، می توانند منجر به جهش شوند.

فقط به این دلیل که با جهش خاصی به دنیا آمده اید همیشه تضمین نمی کند که شما سرطان را گسترش خواهید داد. فقط 5 تا 10 درصد از سرطانها نتیجه مستقیم جهش ژنتیکی از یک والدین است.

جهش های ارثی و اکتسابی معمولاً با هم کار می کنند تا سرطان ایجاد کنند. به عنوان مثال ، شما ممکن است یک ژن را از والدین خود به ارث ببرید که باعث شیوع سرطان هنگام قرار گرفتن در معرض دود تنباکو می شود.

متاستاز: وقتی سرطان گسترش می یابد.

سرطان می تواند از ناحیه شروع به قسمت های دیگر بدن شما گسترش یابد. به این فرآیند متاستاز یا مهاجرت سلولهای سرطانی از یک بافت به بافت دیگر گفته می شود.

متاستاز سرطان می تواند بسیاری از قسمت های بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد ، اما همچنان همان نوع سلول های سرطانی همان سرطان اصلی است. پزشکان بر اساس موقعیت اولیه آن ، سرطان شما را تشخیص می دهند. بنابراین ، سرطان لوزالمعده که به کبد شما سرایت کرده است ، همچنان به عنوان سرطان لوزالمعده شناخته می شود.

هنگامی که سلولهای متاستاتیک در زیر میکروسکوپ دیده می شوند ، مانند سلول های سرطانی اصلی هستند.

با گسترش سرطان ، درمان برای پزشکان دشوارتر می شود.

شایع ترین انواع سرطان

سرطان پوست که به نام غیر ملانوما نیز شناخته می شود شایع ترین نوع سرطان است و هر سال حدود 3.3 میلیون نفر مبتلا می شوند. سرطان پستان به دنبال سرطان ریه و سرطان پروستات است.

سایر سرطانهای شایع شامل:

سرطان روده بزرگ و روده بزرگ
سرطان خون
سرطان کبد
سرطان مثانه
سرطان آستر رحم یا آندومتر
سرطان کلیه
ملانوما
سرطان لنفوم غیر هوچکین و 39
سرطان لوزالمعده یا لوزالمعده
سرطان تیروئید

سرطان در انواع مختلف بافتهای بدن شروع می شود. سرطان می تواند در هر نقطه از بدن شما رخ دهد. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و هر نوع دارای زیرگروه های خاص خود است که ممکن است پزشکان با آن روبرو شوند.

همچنین کنسول ها به دسته های مختلفی از جمله موارد زیر تقسیم می شوند:

سرطان: سرطان شایع ترین نوع است. آنها توسط سلولهای اپیتلیال مستقر در داخل و خارج بدن تشکیل می شوند. کارسینوما را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

آدنوکارسینوما در سلولهای اپیتلیال تشکیل دهنده مایعات یا مخاط رشد می کند. سرطان پستان ، روده بزرگ و پروستات آدنوکارسینوم است.
سرطان سلول بازال در لایه زیرین پوست شروع می شود.
کارسینوم سلول سنگفرشی در سلولهای اپیتلیال درست زیر سطح خارجی پوست شکل می گیرد. سلولهای سنگفرشی اندامهای مختلفی مانند روده ، معده ، مثانه ، ریه ها و کلیه ها را تشکیل می دهند.
سرطان سلول انتقالی در نوعی از بافت به نام اپی تلیوم گذرا شکل می گیرد. سرطان مثانه ، قلب یا کلیه گاهی اوقات کارسینوم سلول گذرا است.

سارکوم در استخوان ها و بافت های نرم (عضلات ، رگ های خونی ، چربی ، تاندون ها ، رباط ها یا رگ های لنفاوی بدن) تشکیل می شود. استئوسارکوم شایعترین نوع سرطان استخوان است. سارکومهای بافت نرم شامل سارکوم Kaposi ، لیپوسارکوم ، و … هستند.

لوسمی: سرطانهایی که در سلولهایی که خون را تشکیل می دهند شروع می شود لوسمی. آنها معمولاً توموری تشکیل نمی دهند ، اما در خون و مغز استخوان رشد می کنند.

لنفوم: لنفوم سرطان هایی هستند که توسط لنفوسیت های طبیعی ایجاد می شوند ، یعنی گلبول های سفید خون آلوده که بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند. لنفوم هوچکین و # 39؛ لنفوم غیر هوچکین و 39) دو نوع اصلی هستند.

ملانوما: این سرطانها در سلولهایی به نام ملانوسیتها ایجاد می شوند که پوست شما را لکه دار می کنند. ملانوما اغلب روی پوست شکل می گیرد اما می تواند در مناطق دیگر مانند چشم نیز رشد کند.

مولتیپل میلوما: نوعی لوسمی است که از سلولهای پلاسما ، که سلولهای ایمنی بدن هستند ، حاصل می شود.

تومورهای مغزی و نخاعی: این تومورها در سیستم عصبی بدن و بدن شکل می گیرد.

تومورهای عصبی و عصبی: در سلولهایی تولید کنید که هورمون ها را در جریان خون شما آزاد می کنند.

تومورهای کارسینوئید: این نوعی تومور عضلانی است که معمولاً در مقعد و روده کوچک مشاهده می شود.

تومورهای سلولهای بنیادی: تومورهای سلولهای بنیادی در سلولهای تولید مثل (تخم مرغ یا اسپرم) بدن شما شروع می شوند.

زندگی با سرطان

سالها پیش ، مبتلایان به سرطان دوام چندانی نداشتند و این بیماری افراد مبتلا به این بیماری را کشت. اما امروزه با پیشرفت های پزشکی ، چشم انداز این بیماری در سالهای اخیر به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

امروز حدود 15 میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به سرطان زندگی می کنند. در سالهای اخیر ، جنبش های آگاهی از سرطان بر انواع سرطان متمرکز شده است.

ممکن است شما به عنوان بخشی از مبارزه با سرطان از نوار سرطان برای حمایت از خود یا عزیزان خود استفاده کرده باشید یا از آن استفاده کنید. این برنامه ها به افزایش بودجه تحقیق و توسعه دارو کمک می کند.

عوامل خطر سرطان چیست؟

سرطان یک بیماری نیست بلکه چندین بیماری است که هر یک به استراتژی مراقبت و درمان خاص خود نیاز دارند. اما یک چیز در مورد سرطان به راحتی قابل درک است: پیشگیری بهتر از درمان است.

حال سوال برای شما این است که چگونه می توان از این بیماری جلوگیری کرد؟ با اجتناب از عوامل خطر

پزشکان اطلاعاتی را در مورد آنچه می تواند باعث سرطان شود به شما می دهند ، و شما باید از این علائم خودداری کنید. استعمال دخانیات در صدر این عوامل است. این علت اصلی سرطان ریه و بیش از دهها سرطان دیگر است.

رژیم ناسالم ، چاقی ، عدم ورزش ، مصرف بیش از حد الکل و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از دیگر عوامل خطر احتمالی سرطان هستند. از عوامل خطر آگاه باشید ، از آنها جلوگیری کرده و از سرطان جلوگیری کنید.

علائم و نشانه های سرطان چیست؟

دانستن علائم و نشانه های سرطان می تواند به شما و پزشکتان در تشخیص زودهنگام کمک کند تا سرطان در اسرع وقت درمان شود و این می تواند شانس درمان موفقیت آمیز را افزایش دهد.

علائم سرطان شامل کاهش وزن غیر قابل توضیح ، تب و تعریق شبانه ، خستگی شدید و خونریزی غیر قابل توضیح است.

هیچ یک از این علائم نباید دلیلی برای نگرانی فوری باشد. آنها همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیستند. برخی از آنها می توانند در اثر بیماری هایی که کاملاً ارتباطی با سرطان ندارند ایجاد شوند. اما هرچه بیشتر بدانید و هر چه زودتر پزشک خود را ببینید ، احتمال دارد که شما و پزشک بتوانید علائم سرطان را تشخیص داده و شروع به درمان کنید.

برخی از سرطانها می توانند بدون علائم و نشانه هایی که برای شما یا پزشکتان مشهود است رشد کنند. محققان برای یافتن این سرطانها ، ابزارهای غربالگری متنوعی را تولید کرده اند که می توانند از ابتلا به سرطان ، وجود سرطان را تشخیص دهند.

غربالگری برای سرطانهای پستان ، روده بزرگ ، روده یا مقعد ، ریه و دهانه رحم در دسترس است.

مهم است که به یاد داشته باشید که غربالگری و تشخیص دو چیز متفاوت است. نتیجه مثبت در آزمایش غربالگری به معنای ابتلا به سرطان نیست. اما این بدان معنی است که برای تشخیص نهایی به آزمایش های بیشتری نیاز دارید.

از چه آزمایشاتی برای تشخیص سرطان استفاده می شود؟

اگر در تست غربالگری تست مثبت دارید نگران نباشید! برای برخی از سرطانها ، پزشکان از ابزارهای تشخیصی خوبی برخوردار هستند که می تواند فراتر از غربالگری باشد و به شما بگویند سرطان دارید.

تصویربرداری ابزاری رایج است که برای تأیید یافته های مشکوک در طول غربالگری سرطان استفاده می شود. اینها شامل اسکن CT ، اشعه X ، MRI و ماموگرافی است.

یکی دیگر از ابزارهای تشخیصی همان چیزی است که به عنوان آندوسکوپی شناخته می شود ، که در آن پزشکان لوله ای را در بدن قرار می دهند تا از نزدیک نگاه کند و ببیند آیا می توانند تومورها را تشخیص دهند.

و سومین وسیله بیوپسی بیوپسی بافت است که در آن پزشکان از یک نمونه کوچک از بافت شما برای جستجوی سرطان استفاده می کنند. بعضی از آزمایشات دقیق تر از سایرین هستند ، اما همه می توانند در تشخیص آن کمک کنند.

راهنمای درمان مرحله سرطان است!

هنگامی که سرطان تشخیص داده شد ، شما و پزشک می خواهید بدانید که سرطان تا چه حد پیشرفت کرده است. آیا ابزار تشخیصی آن را زود تشخیص داده است؟ یا آیا این در مرحله ای است که مدت طولانی است و در سراسر بدن گسترش یافته است؟

مرحله 1 به معنای تشخیصی است که نشان می دهد شما مبتلا به سرطان هستید. مرحله 2 و مرحله 3 بدان معنی است که تومور رشد کرده و شروع به گسترش در بافتهای اطراف می کند. مرحله 4 به این معنی است که سرطان در تمام نقاط بدن گسترش یافته است.

هر نوع سرطان دارای یک سیستم مرحله بندی جداگانه است و تفسیر مرحله سرطان می تواند دشوار باشد. یک متخصص انکولوژیک یا سرطان می تواند معنی مراحل شما را توضیح دهد.

انبار اسلحه برای معالجه سرطان وجود دارد

انکولوژیست ها انتخاب فزاینده ای از درمان هایی دارند که اکنون می توان از آنها برای مقابله با سرطان استفاده کرد. بسته به مرحله سرطان ، بسیاری از بیماران سرطانی می توانند انتظار درمان ترکیبی از درمان ها را داشته باشند.

برای از بین بردن تومورها می توان از جراحی استفاده کرد و از شیمی درمانی و پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. بعضی اوقات بیماران هر سه روش درمانی را دریافت می کنند.

ایمونوتراپی گزینه درمانی جدیدتری است که در آن درمان توانایی بدن و سلولهای سرطانی را در تشخیص و حمله به سلولهای سرطانی افزایش می دهد.

یکی دیگر از درمانهای جدید ، درمان هدفمند است که پزشکان مستقیماً به ژنها یا مسیرهای شیمیایی که باعث تحریک رشد سرطان می شوند حمله می کنند. هر سال درمان های جدید و درمانهای هدفمندی در حال توسعه هستند.

درمان سلول T CAR: استفاده از سیستم ایمنی

یکی از جدیدترین اشکال درمان سرطان ، شخصی سازی درمانی است. این نوع درمان مختص تومور بیمار است.

در درمان سلول T CAR ، سلولهای ایمنی ویژه ای به نام سلولهای T از جریان خون بیمار گرفته می شوند و با اضافه کردن گیرنده آنتی ژن که به آنها کمک می کند توسط بیمار هدف قرار می گیرند. این سلولهای T مهندسی شده به بیمار بازگردانده می شوند. بیشتر تحقیقات شخصی سازی در کارآزمایی های بالینی بررسی می شود.

مراقبت تسکینی می تواند به سهولت بیماری کمک کند

همانطور که هر کس در مورد درمان سرطان می تواند به شما بگوید ، درمان می تواند دشوار باشد و بعضی اوقات می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. درمان این علائم می تواند زندگی بیماران را بهبود بخشد در حالی که آنها و پزشکان در تلاشند تا از شر سرطان خلاص شوند.

از چنین درمانی به عنوان مراقبت تسکینی یا مراقبت حمایتی یاد می شود. این روش های درمانی شامل دارو ، پشتیبانی عاطفی ، تکنیک های آرامش و آرامش ، حمایت از تغذیه و موارد دیگر است. این نوع مراقبت ها می تواند برای کودکان و بزرگسالان نیز مهم باشد.

منابع آموزش و پشتیبانی از سرطان را ارائه می دهند

انجمن سرطان آمریکا ، انستیتوی ملی سرطان (بخشی از انستیتوی ملی بهداشت) و انجمن انکولوژی بالینی آمریکا منابع بسیاری برای بیماران سرطانی و خانواده هایشان دارند. اما سازمان ها ، سایت ها و وبلاگ های زیادی وجود دارند که می توانند به محض تشخیص بیماری از شما مراقبت کنند.

همچنین ببینید

آیا شستن دستها با مایع ظرفشویی خطرناک است؟

شستن دست ها با مایع ظرفشویی بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنید رایج است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *