خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » تعصب چیست و چه کسی بزرگواری است؟

تعصب چیست و چه کسی بزرگواری است؟

هارپر لی در Go Set a Watchman می نویسد: "تعصب یک کلمه کثیف است و ایمان یک کلمه ناب است که آنها مشترک دارند: آنها هنگامی که منطق به پایان می رسد شروع می شوند. می رسد "

بسیاری از دانشمندان تحقیقات زیادی انجام داده اند تا دریابند که چگونه ما رفتار خود را نسبت به دیگران شکل می دهیم ، اما به نظر می رسد این سوال هنوز یک راز باقی مانده است.

به گزارش آلاماتو ، به نقل از psychologytoday؛ پروفسور دیوید آمودیو مکانیسم های عصبی را تحت تأثیر تعصبات اجتماعی در آزمایشگاه علوم اعصاب اجتماعی خود در NYU بررسی می کند. او از تعصبات به عنوان پدیده چند سطحی یاد می کند که بر جوامع ، گروه ها ، فرآیندهای بیولوژیکی و ذهن افراد تأثیر می گذارد.

در اینجا چند سوال از استاد آمودیو آورده شده است:

آیا همه احساس تعصب می کنند؟

بین اعتقادات مغرضانه و واکنشهای پیش داوری تفاوت معنی داری وجود دارد. ممکن است برخی افراد بر این باورند که اهل تعصب نیستند ، اما در برخی موارد ممکن است مغرضانه باشند.

تحقیقات در مورد کلیشه ها نشان می دهد که به رسمیت شناختن کلیشه های گروهی ، به طور خودکار آن کلیشه را در ذهن شما فعال می کند ، حتی اگر آگاهانه آن را رد کنید.

با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که تعصب دارای دو جنبه ، خودکار و عمدی است و در حالی که برخی افراد به طور عمدی آن را رد می کنند ، همه به نوعی در مقابل برخی از موارد تعصب دارند.

چه کسی بزرگواران است؟

به دلایل مختلف ، مردم نسبت به گروههای مختلف تعصب دارند. صرفاً تعلق به گروه های مختلف ، بر اساس تشخیص مطلوب ، برای ایجاد پیش داوری کافی است. با این وجود ، رقابت بین گروه ها ، سلسله مراتب قدرت و درگیری های سیاسی می تواند تعصبات را تشدید کند و عشق را به نفرت و آسیب تبدیل کند.

هسته اصلی تعصب چیست؟

اختلاف نظرها از هر نوع می تواند اصلی یا دلیل پیش داوری باشد. اما بعضی اوقات برخی عوامل مانند رقابت ، تهدید و ترس ، پیش داوری ها را شدیدتر ، قوی تر و سرکوبگرتر می کند.

عواطف چه نقشی در تعصب دارند؟

احساسات ، مانند اکثر فرآیندهای روانشناختی ، واکنش ما را نسبت به افراد دیگر و نحوه برخورد با آنها تحریک می کند.

احساسات زیادی در ارتباط با تعصب وجود دارد. به عنوان مثال ، احساساتی مانند احساس نفرت برای گروه های سیاسی ، احساس ترحم نسبت به افراد فقیر یا احساس نفرت یا تهدید برای گروه های نژادی می تواند منجر به تعصب شود.

من فکر می کنم احساسات نقش مهمی در تعصبات دارند. احساسات بر ایجاد یک پاسخ خاص ، توجه و شناخت خاص متمرکز شده و اقدامات ما را راهنمایی می کند.

از دیدگاه علوم اجتماعی در مورد تعصبات چه می توان دید؟

یک دیدگاه جامع این است که تعصب یک پدیده چند فرآیند است. ذهن ما اشیاء را در جهان ما طبقه بندی می کند تا بتوانند به آنها پاسخ دهند. همین روند وقتی به انسان نگاه می کنیم صدق می کند. به همین دلیل مردم را به راحتی طبقه بندی می کنیم.

بینش دیگر این است که تعصب می تواند بر درک بصری ما از چهره تأثیر بگذارد. در این دیدگاه ، دیدن با اعتقاد و اعتقاد برابر است ، بنابراین اگر کسی عضو این گروه را از راه مغرضانه دید – تشخیص و کنترل تعصبات بسیار دشوار خواهد بود – برای مثال ، تهدیدآمیزتر از آنچه واقعاً به نظر می رسد.

مطالعات علوم اعصاب حتی نشان داده اند که تعصب و پیش داوری می تواند بر توانایی ما در درک چهره شخص به عنوان یک چهره انسانی تأثیر بگذارد.

آیا پیش داوری قابل کنترل است؟

بله ، علوم اجتماعی نشان داده است كه تعصبات را می توان به سرعت و به طور مؤثر كنترل كرد ، به ویژه هنگامی كه مردم می دانند چه کاری انجام دهند تا بدون تعصب پاسخ دهند.

پادزهر تعصب چیست؟

ای کاش می توانم بگویم که این صرفاً "عشق" یا "دلسوزی" است ، اما تحقیقات نشان می دهد که تعصب فراتر از ذهن و احساسات آنها است. اگر پادزهر وجود داشته باشد ، احتمالاً بیشتر مربوط به ساختار جامعه و نهادهای ما خواهد بود. به عنوان مثال ، از روانشناسی اجتماعی کلاسیک می دانیم که طبقه بندی اعضای گروه در کنار دسته بزرگتر می تواند تعصبات را تا حدی کاهش دهد.

با این تفاسیر ، در حالی که هدف ما تغییر ساختاری است ، علوم اعصاب اجتماعی درک ما از چگونگی کنترل تعصب را با جدا کردن مؤلفه های مختلف و نشان دادن شرایطی که تحت آن می توانیم به طور مؤثر پیش داوری را کنترل کنیم ، گسترش می دهد.

در حالی که حذف تعصب و تعصب از ذهن دشوار است ، خودکنترلی می تواند مانع از بیان این تعصب در رفتار شود. این به خودی خود یک هدف ارزشمند است.

چرا ادامه کار در زمینه کاهش تعصبات در سطح فردی و اجتماعی مهم است؟

جوامع پیچیده و چند گروهی ما بدون عدالت و عدالت اجتماعی نمی توانند زنده بمانند. عدالت اجتماعی پایه و اساس دموکراسی و حاکمیت مؤثر است و بنابراین ، تعصب دموکراسی را تضعیف می کند.

ممکن است برخی تصور کنند که درمورد برخی موارد تعصب دارند ، اما می توانند عادلانه عمل کنند و تعصبات خود را بیان نکنند.

اما آنچه ما در آزمایشگاههای آزمایشگاهی و زندگی واقعی می بینیم این است که مردم نمی توانند تمام روشهای تأثیرگذاری تعصب بر قضاوت و رفتار را کنترل کنند.

به همین دلیل ، یکی از مهمترین درسی که از تحقیقات من آموخته ام این است که نکته اصلی این نیست که تعصب را در ذهنیت خود کاهش دهم بلکه طراحی و اجرای سیاست ها ، رویه ها ، سازمان ها و ساختارها برای اطمینان از عدالت است.

همچنین ببینید

7 راه آسان برای خوردن صبحانه کم کربوهیدرات

7 راه آسان برای خوردن صبحانه کم کربوهیدرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *