خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » تعریف سلامت روان چیست؟

تعریف سلامت روان چیست؟

به گزارش آلاماتو و به نقل از سپیده دانایی؛ هر از گاهی وزارت بهداشت از شیوع اختلالات روانی در آمار زنان و مردان رنج می برد که از نوعی اختلال روانی رنج می برند.

افسردگی و اضطراب در بین انواع اختلالات شایع تر است. سؤال این است که آیا آمارهای ذکر شده در این گزارشها به این معنی است که سایر افرادی که اختلال روانی ندارند ، دارای سلامت روانی هستند؟ و مهمتر از همه ، آیا بین سلامت روان و لذت بردن از زندگی ارتباط وجود دارد؟

از آنجا که در گذشته هدف از مطالعات روانشناسی بیشتر به بررسی بیماری های روانی و معالجه بوده است ، تعریف سلامت روان با عدم وجود بیماری روانی و علائم پاتولوژیک مترادف بوده است. در حالی که از دهه 80 تغییر زیادی در تعریف سلامت روان ایجاد شده است.

با نادیده گرفتن برخی از تفاوتهای بین اصطلاحات "سلامت روان" و "سلامت روان" ، یکی از جامع ترین تعاریف سلامت روان ، سازمان بهداشت جهانی و تعریف "این مفهوم" است.

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی ، سلامت روان فقط به معنای عدم وجود اختلال روانی نیست ، بلکه بیشتر مربوط به نوعی سلامت روان است.

این سازمان سلامت روان را تعریف می کند: "سلامت روان در مفهوم کلی سلامت قرار دارد و سلامت به معنای توانایی کامل در ایفای نقش های ذهنی و جسمی است. سلامت به معنای عدم وجود بیماری یا عقب ماندگی نیست."

در تعریف دیگری که به طور گسترده ای پذیرفته شده است ، انجمن بهداشت روان کانادا سلامت روان را در سه بخش تعریف می کند: بخش اول نگرش یکی & nbsp ؛ شامل تسلط بر احساسات & # 39 ؛ احساس ، آگاهی از نقاط ضعف و # 39 ؛ و رضایت است. با یکی از لذت های خودشان.

بخش دوم شامل نگرش نسبت به دیگران ، از جمله علاقه به دوستی های دیرینه ، احساس تعلق به یک گروه و احساس مسئولیت نسبت به محیط انسانی و مادی است.

بخش سوم نگرش ها در مورد زندگی است که شامل پذیرش مسئولیت ها ، توسعه منافع و علائق شخصی خود ، قادر به تصمیم گیری شخصی و داشتن حس خوب برای رسیدن به موفقیت است. بنابراین می بینیم که این انجمن سلامت روان را در رابطه با سازگاری محیط و نگرش نسبت به خود و دیگران تعریف می کند ، اما به مفاهیم بیماری ، آسیب شناسی و ناسازگاری اشاره نمی کند.

بنابراین می توان گفت سلامت روان به معنای ساده نبودن علامت نیست. درعوض ، علاوه بر نداشتن علائم بیماری روانی ، فرد سالم باید بتواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند ، حقایق را بپذیرد ، با محیط سازگار شود و در تلاش برای رشد استعدادهای ذاتی خود و رسیدن به اهداف منطقی باشد.

به طور کلی ، سلامت روانی واقعی می تواند هم از پیشگیری از بیماری و هم برای ارتقاء سلامت مثبت باشد که در بخش دوم تا حد زیادی مورد غفلت واقع شده است.

محققان مختلف پیوندی بین رضایت و لذت بردن از زندگی و سلامت روان نشان داده اند. رضایت و لذت بردن از زندگی یکی از پیش بینی کنندگان قوی سلامت روان است.

در حقیقت ، افرادی که از زندگی راضی تر هستند ، احساسات مثبت تری را تجربه می کنند ، در گذشته و آینده رویدادهای مثبت بیشتری را در مورد خود و دیگران به یاد می آورند و عزت نفس بهتری دارند و آنها را خوشایند توصیف می کنند.

در حالی که افراد دارای عزت نفس پایین خود ، گذشته و آینده خود را برای دیگران و رویدادهای زندگی نامطلوب ارزیابی می کنند ، احساسات منفی بیشتری مانند افسردگی و اضطراب را گزارش می دهند.

محققان دیگر معتقدند افرادی که از زندگی راضی تر هستند از تکنیک های مقابله مؤثرتر و مناسب تر استفاده می کنند و احساسات عمیق تر و احساسات مثبت را تجربه می کنند. به طور کلی ، رضایت از زندگی می تواند پیش بینی کننده سلامت روان باشد.

همچنین ببینید

چه عواملی باعث ایجاد جوش در صورت می شوند؟

در یک روز مهم در محل کار ، صبح که از خواب بیدار می شوید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *