خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟

آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟

برای بسیاری ، روزه این سؤال را ایجاد می کند که آیا روزه گرفتن برای بدن مضر نیست. پاسخ این سؤال قطعاً خیر است و باید بدانید که تحقیقات نشان داده است که روزه گرفتن برای این امر بسیار مفید است. در این مقاله ، آنچه اتفاق می افتد در بدن روزه داران را بررسی خواهیم کرد.

فواید روزه دار برای خلاص شدن از مسمومیت

اجتناب از خوردن و آشامیدن باعث می شود بدن انرژی لازم را برای هضم بدن به شما آرامش داده و هزینه کند ، اکنون برای پاکسازی ، از بین بردن سموم ، بهبود زخم های قدیمی و ساخت سلول های جدید. در این حالت بدن مجبور است از انرژی ذخیره شده در گلیکوژن برای انتقال مواد مغذی لازم به سلولها استفاده کند.

از آنجا که بیشتر چربیهای ذخیره شده از بین می روند ، بدن از مواد شیمیایی و سموم جذب شده توسط بدن از طریق مصرف مواد غذایی پاک می شود. سم زدایی طبیعی در روده بزرگ ، کلیه ها ، ریه ها ، غدد لنفاوی و پوست رخ می دهد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه کدو سبز کدو سبز
فواید روزه داری برای هضم

هنگامی که ما در طول روز انرژی ثابت دریافت نمی کنیم ، بدن از انرژی ذخیره شده گلیکوژن در کبد استفاده می کند.

استفاده از گلیکوژن کبدی سطح قند خون را کاهش داده و باعث می شود افراد احساس ضعف ، بی حالی و بی حالی داشته باشند. اما در عین حال سیستم گوارشی خود را پاکسازی می کند و هضم و جذب بهتر مواد مغذی به نتیجه می رسد. پوشش معده و روده همچنین برای ترمیم غدد و ماهیچه ها و پاکسازی زباله ها کار می کند.

کلیه های ناشتا در چند روز اول نمک و آب بیشتری از دست می دهند که این امر باعث افزایش خروجی ادرار و کاهش فشار خون می شود. همچنین افزایش ترشح هورمونهای ضد پیری و کاهش دمای بدن به دلیل کند شدن متابولیسم از دیگر فرایندهای ایجاد شده در هنگام روزه گرفتن است.

عوارض جانبی روزه

علاوه بر مزایای مفید و فرآیندهای ایجاد شده در بدن ، عواملی از قبیل بوی بد دهان و بوی بدن ، مشکل در تنفس ، سردرد ، بی حالی و کندی بدن می تواند از عوارض جانبی روزه داری باشد.

هفته اول ماه رمضان می تواند بسیار دشوار باشد ، اما روند روزه گرفتن نسبت به هفته دوم آسان تر است و بدن کاملاً از مواد مضر و ناخواسته پاک می شود. اکنون که اثرات مثبت و عوارض ناشتا را می دانید ، می توانید به بدن خود کمک کنید تا پاکسازی و عملکرد بهتر داشته باشد.

همچنین ببینید

علائم کمبود ویتامین B12 و بهترین منابع غذایی آن

اگر بدنبال دریافت ویتامین B12 مورد نیاز بدن خود هستید ، پیشنهاد می کنیم از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *