خانه » دسته بندی پست » تفریح و سرگرمی » چگونه سرمایه گذاری در بورس کالا را شروع کنیم؟

چگونه سرمایه گذاری در بورس کالا را شروع کنیم؟

چگونه می توان وارد بورس شد؟ سوالی که می تواند آینده مالی شما را تغییر دهد این است که بورس کالای ایران مکانی جذاب برای سرمایه گذاری است تا زمانی که از قوانین آن پیروی کنید. در این مقاله ، کلیه اصول اولیه را برای شروع سرمایه گذاری در بروس یاد خواهید گرفت:

علیرضا بانکی: هیچ کس نمی تواند بدون مراجعه به یک کارگزاری رسمی و دریافت کد معاملاتی در بورس کالا کاری انجام دهد. در انتخاب کارگزاری مناسب چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

سرمایه گذاری در بورس یکی از راه های افزایش سرمایه است. بسیاری از افراد دوست دارند با پس انداز خود وارد بازار سرمایه شوند و از طریق بورس کالا تجارت کنند. با وجود اینکه شرکت های بورس کالا در کشور تشکیل شده اند و رادیو ، تلویزیون و روزنامه ها هر روز در مورد شاخص ها ، حباب ها و فراز و نشیب های بورس اوراق بهادار تهران صحبت می کنند ، هنوز بسیاری از مردم با مفهوم این بازار آشنا نیستند.

بسیاری از افرادی که علاقه مند به فعالیت در این بازار هستند فکر می کنند که باید در میان سر و صدایی که به ما تبدیل به نمادی از بورس سهام برای ما شده است ، هر روز به بورس اوراق بهادار مراجعه کرده و سهام خریداری و فروش کنند.

اگر ورود به بورس هیچ ارتباطی با این سالن نداشته باشد و همه چیز به دلالان ختم می شود. در حقیقت ، باید بدانید که بدون انتخاب کارگزاری می توانید وارد بورس شوید.

همچنین بخوانید: بهترین صندوق سرمایه گذاری سهام
کارگزاری چیست؟

در مرحله اول ، مهم است که بدانید کارگزاران اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که به عنوان واسطه بین خریدار و فروشنده در بورس کالا عمل می کنند. در این نقش آنها وظیفه پیدا کردن خریدار برای فروشنده و فروشنده را برای خریدار بر عهده دارند.

به عبارت دیگر ، آنها عاملی برای تطبیق عرضه و تقاضا هستند و به دسته های خصوصی و عمومی تقسیم می شوند. معاملات سهام شرکتهای بورس در بازار فقط توسط کارگزاران رسمی سازمان بورس اوراق بهادار امکان پذیر است. به این ترتیب هر روز اطلاعات مربوط به معاملات مانند تعداد سهام ، قیمت معامله شده و تعداد خریداران و فروشندگان در دسترس است.

کارگزاران از طریق تشریفات و تست های متعدد و خاص انتخاب می شوند و مجوز تأسیس و فعالیت را از کمیسیون اوراق بهادار و بورس دریافت می کنند. نمایندگان با هزینه مشتری خود وارد بازار می شوند و از طرف وی تجارت می کنند. شما نمی توانید بدون انتخاب نماینده ، بورس سهام را اداره کنید. هرکسی که علاقه مند به تجارت در بورس کالا باشد باید یک کارگزار مناسب را برای خود انتخاب کند.

همچنین بخوانید: بهترین سرمایه گذاری در ایران
کدام عامل برای من مناسب است؟

سرمایه گذاران دائمی و بزرگ بورس اوراق بهادار هر یک با یک کارگزار خاص کار می کنند. جدا از کارگزارانی که اخیراً مجوز مشاوره و مدیریت نمونه کارها را دریافت کرده اند ، سایر کارگزاران مجاز به ارائه مشاوره به سرمایه گذاران هستند. اما نکته مهم این است که سرمایه گذاران چه سهمی را خریداری و به فروش می رسانند برای آنها مهم نیست ، آنها فقط کمیسیون آنها را دریافت می کنند.

در نتیجه ، سرمایه گذار بر عهده خود است که دلال خود را مطابق خواسته های خود از بورس کالا انتخاب کند. امکان تحقق سریع سفارش مشتری و داشتن اطلاعات مناسب و کافی ، داشتن سیستمهای داخلی مناسب ، میزان سرمایه گذار از مهمترین معیارهای انتخاب کارگزار است.

هنگام انتخاب کارگزار ، اطمینان حاصل کنید که میزان سرمایه ای که روی آن کار می کنید وجود دارد و اینکه سرمایه والدین و مادران کافی است تا کارگزار آن را جدی بگیرد. در اصل ، کارگزاران سرمایه و مردم را در اولویت قرار می دهند. فرض کنید یک کارگزاری که بیشتر مشتریان آن دارایی بیش از یک میلیارد ریال دارند ، برای سرمایه گذار با سرمایه 100 میلیون ریال مناسب نیست.

تعداد بازدید کنندگان از کازگزار نیز یک معیار مهم است. آیا این بدان معنی است که کارگزار فرصتی برای رسیدگی به درخواست های همه مشتریان دارد؟ در غیر این صورت به دلیل عدم امکان درخواست برای فروش مشتری ، ممکن است درخواستها به چند روز دیگر موکول شود و این ممکن است باعث شود برخی از فرصت ها به دلیل ارزش زمان در معاملات سهام از بین بروند.

بهتر است افراد واقعی که با سرمایه محدود وارد بورس می شوند ، به کارگزاری هایی که دارای مشتری قانونی هستند مراجعه نکنند.

نمایندگی با خدمات محدود

کارگزار خدمات محدود واسطه ای است که فقط تجارت می کند و هزینه دریافت می کند. واسطه ای با خدمات محدود هزینه کمتری نسبت به یک کارگزار با خدمات کامل دریافت می کند و در عوض ، خدمات ارائه شده به مشتریان کاملاً محدود است. خدمات کارگزاری با خدمات محدود می تواند شامل قیمت های فوری سهام ، عرضه و تقاضای بازار ، حجم معاملات روزانه و در برخی موارد مشاوره سرمایه گذار هنگام سفارش باشد. برای افراد تازه وارد ، انتخاب واسطه محدود توصیه می شود ، اما بهتر است پس از یک دوره فعالیت ، به دنبال یک کارگزار تمام خدمات باشید.

نمایندگی با خدمات کامل

کارگزاران با ارائه خدمات کاملی از جمله مشاوره ، برنامه ریزی مالی ، مدیریت سبد سهام و غیره خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

علاوه بر خدمات فروش ارائه شده توسط کارگزار با خدمات محدود ، سایر خدمات مانند خبرنامه های تحلیلی که روزانه ، هفتگی و ماهانه ارائه می شوند ، تجزیه و تحلیل در سبد سرمایه گذاران و شرکتهای سرمایه گذاری ارائه می دهند. ، ریسک و بازده سرمایه گذاری هر شخص حقیقی و حقوقی را محاسبه کنید. کسانی که به دنبال حضور پایدار و قدرتمند در بورس سهام هستند ، بهتر است به این نوع کارگزاری مراجعه کنند.

کارگزاران کجا هستند؟

تقریباً در تمام شهرهای بزرگ کشور بورس های رسمی وجود دارد. برای اطلاع از آدرس و میزان اعتبار آنها می توانید به وب سایت سازمان بورس مراجعه کرده و از جزئیات فعالیت های آنها مطلع شوید. در صورت عدم وجود کارگزاری بورس در شهر ، شعب ویژه بانک ملی کار خود را انجام می دهند.

شما نمی توانید سهام یک شرکت را مستقیماً در بورس کالا و یا بدون نسخه بخرید ، بنابراین برای خرید سهام مورد نظر خود نیاز به سفارش با کارگزار دارید. معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از طریق کارگزاران انجام می شود. این نمایندگان نقش خریدار یا فروشنده را در معامله ایفا می کنند.

کازگازان دارای مجوز کارگزاری از سازمان بورس کالا و عضو بورس است. و سرمایه گذار می تواند کارگزار خود را برای معاملات اوراق بهادار مطابق معیارهایی مانند سفارش به موقع ، معاملات سهام با مناسب ترین قیمت و نحوه ارائه خدمات جانبی انتخاب کند.

دریافت کد سهام

از آنجا که اوراق بهادار با استفاده از سیستم رایانه ای مبتنی بر کدهای خریدار و فروشنده و فروشندگان ، معامله می شود ، کلیه خریداران و فروشندگان باید کد سهام منحصر به فرد خود را داشته باشند تا کارگزار بتواند اوراق بهادار را براساس آنها خریداری و بفروشد.

کد تجارت یک شناسه هشت کاراکتر است که بر اساس اطلاعات و اطلاعات شخصی سرمایه گذار و از جمله کد ملی وی و ترکیبی از حروف و شماره ها تعیین می شود. کد معاملاتی سرمایه گذار و منحصر به فرد منحصر به فرد است و هر سرمایه گذار کد تجارت دارد. دریافت کد تراکنش از طریق کارگزار و با ارائه مدارک شناسایی (کپی شناسنامه و شماره ملی) انجام می شود و فقط یک بار انجام می شود.

فرم سفارش خرید را دریافت کنید

بعد از اینکه سهم دلخواه خود را بر اساس آنالیز انتخاب کرده و برای خرید سهام به یک کارگزاری رفتید ، برای سفارش سهم مورد نظر خود باید فرم سفارش ویژه خرید سهام سهام را از واسطه دریافت کنید. در این فرم اطلاعات مورد نیاز مانند مشخصات شرکت کارگزاری ، مشخصات سرمایه گذار ، نام ، شماره و قیمت اوراق بهادار و نحوه پرداخت یا دریافت پول بیان شده است. مشتری می تواند قیمت اوراق بهادار را تعیین کند. او می تواند خرید یا فروش اوراق بهادار را با قیمت شخصی درخواست کند یا قیمت گذاری را به دلال و شرایط بازار واگذار کند.

در حقیقت سهامداران باید توجه داشته باشند که اگر قیمت مورد نظر را در فرم مشخص نکنند ، کارگزار این سهام را با قیمت فعلی بازار خریداری می کند و ممکن است سهام مورد نظر را برای سهامدار با قیمت بالاتر خریداری کند و سهامدار کنترل قیمت مطلوب را ندارد.

وام را به حساب کارگزار واریز کنید

پس از اعلام تصمیم نهایی برای خرید سهام به کارگزار و تکمیل فرم های مربوط به سفارش خرید ، کارگزار مربوطه شماره حساب بانکی را به سهامدار اعلام می کند که پول مربوط به خرید سهام باید به این شماره حساب واریز شود. یا بیشتر از کل مبلغ سهام ، اختلاف را با سهامدار محاسبه خواهیم کرد.

یک گواهی خرید سهام دریافت کنید

بعد از اینکه کارگزار سهام یک شرکت را خریداری کرد و کلیه اسناد مربوط به انتقال آن سهام با تأیید مراجع ذیربط صادر شد ، گواهی یا سندی به سهامدار صادر می شود که حاکی از مالکیت سهام آن شرکت است. این فرم معمولاً در مدت زمان دو هفته یا بیشتر صادر می شود و هر سهامدار می تواند با مراجعه به کارگزار خود ، گواهی خرید را بدست آورد. این برگه شامل کد اشتراک ، نام سهامدار و همچنین مقدار سهام خریداری شده است.

همچنین ببینید

طولانی ترین نام جهان با 161 کلمه!

به نظر شما چند کلمه طولانی ترین نام در جهان هستند؟ زنی در منطقه هارتپول …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *