خانه » دسته بندی پست » تفریح و سرگرمی » مهمترین تقسیمات مذهبی در تاریخ که جهان را لرزاند

مهمترین تقسیمات مذهبی در تاریخ که جهان را لرزاند

در حالی که اختلافات جزئی در آموزه و اعتقادات مذهبی پیروی از یک دین در یک نقطه از جهان نسبت به دیگری است ، گاهی اوقات این اختلافات به قدری ژرف و عمیق است که منجر به جدایی و تقسیم عقاید می شود. منجر به یک دین جدید می شود. در اینجا به پنج مورد از مهمترین تقسیمات مذهبی تاریخ می پردازیم.

۱۰. دیواداتا

کوتاهترین شکاف مذهبی در این لیست ، در حالی که بسیاری از اختلافات مذهبی تا به امروز باقی مانده است ، شکاف Divadata بود که در اولین روزهای شکل گیری دین بودایی رخ داد. دیواداتا ، پسر عموی بودایی ، سعی در اجرای قوانین سختگیرانه تر بر راهبان خود داشت و اصرار داشت که در سبک زندگی آنها زاهدانه تر عمل کنند و ریاضت بیشتری را تحمل کنند (یکی از خواسته های او این بود که راهبان در ساختمان ها زندگی نمی کنند و تمام زندگی خود را در آنجا زندگی می کنند) جنگل).

دیواداتا سپس تلاش كرد تا رهبری مذهب بودایی را به عهده بگیرد ، اما بودا مانع از قدرت گرفتن او شد و بیانیه رسمی علیه وی صادر كرد ، كه بر عصبانیت دیواداتا و # 39 بر بودا افزود. عصبانیت وی در بودا در سه تلاش جداگانه برای ترور بودا آشکار شد: قاتلان مزدور که در نهایت به جای کشتن بودا به او ایمان آوردند ، تلاش کردند بودا را با استفاده از سنگ پرتاب شده از کوه و آزاد کردن فیل عصبانی در حالی که بودا به او اعتقاد داشتند ، بکشند. جمع آوری خیریه

همه این تلاشها ناموفق بود و اگرچه دیواداتا در ابتدا موفق شد بودایی را با خود همراه کند ، اما فرقه وی سرانجام بی اعتبار شد و به زودی فراموش شد. داستان های برخی از جانبازان در قرن هفتم وجود دارد. طبق برخی از افسانه های بودایی ، دیواداتا برای همیشه در ناراکا ، که جهنم بودایی ها است ، برای همیشه باقی خواهد ماند.

۹. انقلاب رادیکال (آنابaptism)

آناباپتیسم شکافی از مذهب پروتستان بود که به همراه چندین بخش دیگر در اوایل دهه 1990 رخ داد. نگرانی اصلی آنها و بزرگترین جدایی آنها از مسیحیت سنتی این بود که آنها به تعمید در بزرگسالی اعتقاد داشتند. آنها معتقد بودند كه غسل ​​تعمید فقط در صورتی معتبر است كه كسی كه انجام می دهد و آنچه را كه او اعتقاد دارد می داند ، معتبر است و این تنها در بزرگسالی و نه در كودك حاصل می شود.

آنها همچنین بسیار صلح طلب بودند و از سوگند خوردن امتناع ورزیدند ، رفتاری که آزار و اذیت آنها را به شدت تشدید کرد. مشهورترین داستان این شکاف ، داستان شورش مونستر است که در آن سه مرد به نام های برنارد روتمن ، جان ماتیس و یان ون لیدن تصمیم به تشکیل انجمن بهشتی در شهر مونستر در آلمان گرفتند. سرانجام این طرح با شکست مواجه شد و شهر محاصره شد.

پس از مرگ ماتیس و 39 ، ون لیدن رهبری جماعت را برعهده گرفت و تعدد زوجات را تبلیغ کرد. سرانجام متفقین وارد شهر شدند و تعداد زیادی از پیروان فرقه آناباپتیست را اعدام کردند. اجساد آنها در سبدهای فلزی قرار گرفتند و روی مناره کلیسای سنت لمبرت و 39 آویزان شدند. اجساد آنها پس از پنج سال از سبدها خارج شد.

8 فرقه نستوریان

نستوریوس حاکم قسطنطنیه (ترکیه امروزی) و رهبر معنوی ارتدکس شرقی در قرن پنجم بود. او معتقد بود كه عیسی مسیح نه كاملاً الهی و كاملاً انسانی است ، اما در حقیقت او دو انسان جداگانه در یك بدن است ، یك كاملاً الهی و دیگری كاملاً انسانی. خیلی زود ، حاکم اسکندریه یک مخالف سرسخت این عقیده شد.

او همچنین در تلاش بود تا عنوان قدیمی ویرجین مقدس را از "خدای متولد" (تئوتوکوس) به "مسیح متولد" (کریستوتوکوس) تغییر دهد. سرانجام ، نستوریوس در دوره شورای افسوس در 5 محکوم شد و توسط امپراطور تئودوسیوس دوم تبعید شد. نکته جالب در مورد این فرقه این بود که برخی از حاکمان مغول پیروان آن بودند که مشهورترین آنها ملکه Surkhatani بود.

۷ فرقه خوارجیت

دومین شکاف واقعی در اسلام خوارج بود که پس از جنگ صوفیان جدایی را به عنوان آخرین نبرد در جنگ های فتنه (جنگ داخلی قبل از اسلام بین مسلمانان) اعلام کرد. آنها اعلام كردند كه نتيجه صلح بين Mu & # 39؛ awiyah و علی بن ابی طالب و خلافت قابل قبول خواهد بود زیرا خداوند موافقت نمی كند. سرانجام ، اعتقاد آنها باعث شد كه آنها با هرگونه قانون مخالفت كنند و در قرآن اظهار داشتند كه "هيچ حكومتي غير از حكومت خدا". این اعتقادات و درگیری های داخلی سرانجام منجر به از بین رفتن و ناپدید شدن این گروه شد. با این حال ، پیش از انحلال آن ، این گروه توانست با استفاده از شمشیر سمی ، اولین امام شیعه را شهادت دهد ، گرچه آنها در کشتن معاویه ناموفق بودند.

۶. فرقه عرفان

عرفان ، که از واژه یونانی "gnosis" گرفته شده است ، به معنای دانش یا خرد ، به عنوان یکی از تقسیمات مذهب مسیحی اولیه است ، گرچه برخی آن را جدایی از دین یهود می دانند. در هر صورت ، اعتقاد اصلی پیروان این فرقه این بود که جهان مادی یک دام است ، تله ای که مانع رشد دانش است ، دانشی که در جهان معنوی وجود دارد.

آنها همچنین با اعتقاد یهودیان و مسیحیان دیگر در موضوع خلقت مخالفت کردند. آنها معتقد بودند كه خداوند قادر مطلق است و يكي از مظاهر او "جهانگرا" است كه دنياي جسمي را آفريد. از آنجا که خدا کاملاً معنوی است ، تلاش نهایی هواداران فرقه باید نزدیک شدن به دنیای معنوی هر چه بیشتر باشد ، زیرا انسان ها "مراقبان" خدا هستند که در بدن های بدنی خود گیر افتاده اند. خود عرفان دچار شکافهایی شده است که بسیاری از آنها در طول تاریخ به فراموشی سپرده شده اند ، اما برخی دیگر مانند ماناندیسم زنده مانده اند.

5 آسمان در مقابل سفیدها

یکی از قدیمی ترین مذاهب که قدمت آنها به قرن ششم قبل از میلاد باز می گردد ، دین جینیسم یا جین (مذهب برهمینستر بین براهمن ها و بودائیان) است که یک مذهب صلح جویانه و ریاضت است که شعار اصلی آن این است که زندگی مبتنی بر پشتیبانی متقابل است. اندکی پس از تشکیل جینیسم ، این آیین به دو فرقه اصلی تقسیم شد که تا به امروز به عنوان دو بخش اصلی جینیسم باقی مانده است.

اولین فرقه "Digambara" نام دارد که به زبان سانسکریت به معنای "آسمانی" است ، فرقه ای که زندگی زاهدانه آن تا آنجا پیش می رود که پیروان مرد هیچ لباسی نمی پوشند و پیروان زن فقط پارچه ای غیر دوخته شده را در اطراف بدن خود می پیچند. تفاوت دیگر این تقسیم با تقسیم جینیسم در این است که مقدسین واقعی به غذا احتیاج ندارند ، رهبر عرفانی و ناجی آنها ، ماهاویرا ، هرگز ازدواج نمی کند و زنان نمی توانند بدون اینکه نخستین مرد شوند ، به آزادی معنوی (موکشا) دست پیدا کنند.

شاخه دیگری به نام Shutambara به معنای "سفید" در سانسکریت است که طرفداران آن پارچه ای سفید ساده پوشیده اند و معتقدند راهبان نیازی به برهنه بودن ندارند. به غیر از تفاوت های ذکر شده ، سایر اعتقادات و آموزه های مذهبی بهشت ​​و سفیدها تقریباً مشابه هستند.

4 اصلاحات پروتستان

اصلاحات پروتستان با تلاش مارتین لوتر و مأموریت او ، مقاله ای محبوب سال ، با هدف پاکسازی کلیسا از بیماری ها و رفتارهایی که پیروان واقعی کلیسا را ​​گمراه کرده بود ، آغاز شد. یكی از این روشها فرایند استغفار بود كه در آن گناهكاران مجبور بودند برای مدتی آمرزش گناهان خود کارهای خوبی را كه توسط كلیسا تأیید شده بود انجام دهند یا به بدترین روش ممکن ، هدایا یا هدایایی را به كلیسا ارائه دهند.

هیچکدام از تلاشهای مارتین لوتر & # 39 ؛ جدید نبودند ، زیرا بسیاری سعی کرده بودند قبل از او عمل را اصلاح کنند و از کلیسا خواسته بودند که با پرداخت پول و البته خرید و فروش بهشت ​​، عمل اعتراف و بخشش را کنار بگذارد. تنها چیزی که لوتر را از این افراد جدا کرد صنعت چاپ و استفاده آن از لوتر برای اهداف خودش بود و همین باعث شد اعتقادات وی به دست بسیاری از مردم برسد. در ابتدا او سعی کرد در درون مذهب کاتولیک بماند ، اما در سال 5 او را تکفیر کرد. سرانجام پروتستانتیسم به سومین فرقه بزرگ مسیحیت در پشت فرقه های کاتولیک شرقی و ارتدکس تبدیل شد.

۳. فرقه آریاییسم

آریوس در قرن سوم و چهارم میلادی یک روحانی مسیحی در اسکندریه بود و موقعیت برجسته وی در تاریخ به دلیل درگیری های مذهبی وی با آتاناسیوس ، دیگر روحانی مسیحی ساکن اسکندریه بود. اعتقاد عمده آریانیسم این بود که عیسی مسیح توسط خدا آفریده شده است و بنابراین او جزئی از تثلیث مقدس نیست. اگرچه آریوس تاریخ دقیقی برای خلق عیسی مسیح نداد ، اما معتقد بود كه خدا مدتی تنها بود و پسرش (عیسی مسیح) را آفرید.

آتاناسیوس و برخی منتقدین دیگر آریوس معتقد بودند كه عقاید وی مسیحیت را به یك دین مشروب تبدیل كرده و به طور كلی ایده بازخرید مسیحیت را نابود می كند. برای چندین دهه ، Arianism یک جایگزین محبوب و رایج برای مسیحیت سنتی بود تا اینکه سرانجام درگیریهای دو فرقه در سال 7 در شورای اول نیسیا برطرف شد و به طور رسمی اعلام شد که آموزه های Arianism باطل است. با این حال ، امپراطوران روم پذیرای آریانیسم بودند و همین امر باعث شکوفایی مجدد فرقه شد. در اواخر قرن پنجم میلادی ، آریانیسم در نزدیکی نقطه انقراض کامل بود ، و تعداد معدودی از پیروان آن قبیله های غالباً آلمانی بودند.

۲. شیعه و سنی

اندکی پس از درگذشت پیامبر ، در دین تازه تأسیس اسلام مشکل بزرگی بوجود آمد و دوباره به جانشینی آن حضرت بازگردید. این امر باعث شد تا جامعه مسلمانان به دو بخش تقسیم شود: سنی هایی که ابوبکر را خلیفه اول و جانشین پیامبر می دانستند ، در حالی که شیعیان معتقد بودند که پیامبر در واقع علی ابن ابیطالب را برای این مقام معرفی کرد. در فکر. سرانجام علی ابن ابی طالب به عنوان اولین امام شیعیان به خلافت رسید ، اما این برای پایان دادن به اختلافات نظری بین این دو گروه کافی نبود.

۱ شعبه بزرگ

شکاف بزرگ که به عنوان شکاف شرق و غرب نیز شناخته می شود یکی از مهمترین نقاط عطف در تاریخ مسیحیت بود که منجر به ایجاد فرقه کاتولیک و ارتدکس شرقی شد. در سال 2 ، اختلافات بین کلیساهای غربی و شرقی به نقطه جوش رسیده بود: رهبران مذهبی شرقی به قوانین سختگیرانه غربی درباره تنهایی کشیشان و سایر مقامات مذهبی اعتراض کردند و رهبران مذهبی غربی نیز در مراسم روحانی از نان شرقی استفاده می کردند. مخالفت با اجتماع و امتناع آنها از به رسمیت شناختن عیسی مسیح به عنوان منبع روح القدس.

درنهایت ، مسئله اصلی این بود که آیا پاپ اقتدار بیشتری نسبت به رهبران مذهبی محلی داشته یا برعکس. این تقسیمات سرانجام به تبعید متقابل پاپ لئو نهم و حاکم مذهبی مایکل کولاریوس منجر شد. اگرچه تلاش شده است که این دو گروه را به هم نزدیک کنند ، اما در نهایت آنها به کلیساهای جداگانه با هویت جداگانه دست یافتند.

منبع: listverse

از سراسر وب

قیمت خانه در ترکیه کاهش یافت ، دریافت قیمت روز خرید ملک در ترکیه ؛ ترک گشت

بهترین کولر گازی برای شرایط سخت آب و هوایی کولر گری مدل S4 MATIC-J24H1 است

ساعت با قیمت خوب میخواهید؟ ساعت هوشمند شیائومی وارد بازار شد

با گارانتی موزر خیالتان از بابت اورجینال بودن ماشین اصلاح راحت است

شماره سازندگان ساختمان در ایران در سال 1400 + پروژه های در دست ساخت

همین حالا بی حالی و خستگی های اول صبح را با درمان کردن بی خوابی از بین ببرید

با استفاده از یک طرح توجیهی خوب ، می توانید یک کسب و کار خوب داشته باشید

با کمترین هزینه یک کتابخانه شخصی داشته باشید و از مطالعه لذت ببرید

بهترین قیمت تاب ریلکسی در ایران ؛ برای یک آخر هفته ی خوب در کنار خانواده

آشنایی با انواع مدل مختلف کیک ؛ تزیین و آماده سازی شیرینی های خوشمزه خانگی

اگر وقت کافی برای طراحی گرافیکی ندارید با هزینه ای اندک بهترین پروژه آماده را داشته باشید

همچنین ببینید

پردرآمدترین صنایع جهان کدامند؟

در ماه مه 2017 ، دارایی خالص دارایی های 500 ثروتمند جهان تقریباً 4.8 تریلیون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *