خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » گرم شدن کودک و روش های درمان و پیشگیری

گرم شدن کودک و روش های درمان و پیشگیری

برای جلوگیری از داغ شدن کودکان ، به کودکان بیاموزید که در هنگام گرم کردن و قبل از آن ، حتی اگر تشنه نیستند ، مقدار زیادی آب در آفتاب بنوشند.

مقدمه
اگر كودك در معرض گرما باشد ، دمای بدن او بالا می رود و کودک خلوتی را احساس می کند ، و این باعث می شود که گونه هایش قرمز و عرق کند. البته ممکن است علائم دیگری مانند بی حالی یا در بعضی موارد تهوع و استفراغ نیز ایجاد شود. چنین کودکی به تدریج دچار کمبود آب بدن می شود که می تواند به صورت چشمان آبکی ، ریزش پارگی ، خشکی غشاهای مخاطی و کاهش طراوت پوست ظاهر شود. اگر شدت کمبود آب بدن شدید باشد ، علائم پوستی شدیدتری دیده می شود. هنگامی که عرق از طریق تعریق از بین می رود ، سطح نمک خون بالا می رود و کم آبی بدن درون سلول رخ می دهد. در کودکان تحریک پذیر نیز باعث افتادگی چشم و خشکی زبان می شود و در این حالت پوست به حالت اولیه باز می شود. کودک حتی ممکن است وارد کما شود و هوشیار شود.

کودکی که در اثر گرمازدگی دچار کمبود آب می شود ، ابتدا بی قراری و تحریک پذیری ایجاد می کند. این کودک تشنه است و اگر آب یا هر نوشیدنی دیگری در دسترس باشد ، هوس می نوشد. از آنجا که ممکن است این کودکان نتوانند نوشیدن کنند یا اگر هوشیار هستند ، آب را با هوس زیاد بنوشید ، باید درمان آنها به دقت مورد بررسی قرار گیرد. معمولاً در گرمای خفیف کودک ممکن است دچار اضطراب ، نگرانی و تحریک پذیری شود ، اما در موارد شدیدتر ممکن است اختلال آگاهی یا کاهش انعطاف پذیری پوست به حدی که بعداً پوسته می شود ، ایجاد کند. کودک حتی ممکن است مشکل قلبی عروقی یا مجاری ادراری داشته باشد.

معمولاً اگر کودک در سنین پایین دچار کمبود آب بدن شود ، علاوه بر رنگ ادرار ، رنگ خیس شدن پوشک کاهش می یابد. کم آبی بدن می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد و باعث بروز مشکلات بیشتر و حتی مرگ شود. بنابراین ، به محض مشاهده علائم تهوع ، استفراغ ، افزایش دمای بدن و مواردی از این دست ، کودک باید سریعاً به مراکز درمانی ارجاع شود یا برای معالجه مناسب با اورژانس تماس گرفته شود.

اقدامات احتیاطی اولیه در هنگام گرم شدن
– کودک را به سایه منتقل کنید.
– لباس کودک را رها یا از بین ببرید.
– کودک را به خوردن و نوشیدن تشویق کنید.
– کودک را در حمام خنک بشویید (اما نه در آب سرد).
اگر کودک شما خیلی بیمار است که قادر به خوردن یا نوشیدن نیست ، ممکن است نیاز به مصرف مایعات (مصرف سرم) داشته باشد. به پزشک مراجعه کنید.
در صورت تأخیر در درمان ، می تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد.
– تب در گرمای شدید

در هنگام خستگی شدید ، بدن توانایی تنظیم دمای بدن را از دست می دهد و دمای بدن ممکن است به 41.1 درجه سانتیگراد یا حتی بیشتر برسد ، در صورت عدم درمان سریع ممکن است منجر به آسیب مغزی شود اگر به سرعت درمان نشود می تواند باعث مرگ شود. پيگيري كردن. درمان های فوری پزشکی برای کنترل دما ضروری است.

عواملی که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد
– پوشش بالا
فعالیت بدنی شدید و بیش از حد با مصرف کافی مایعات

اقدامات اولیه در گرما و تب شدید
اگر فرزند شما مدت طولانی از نظر جسمی فعال بوده و در معرض آفتاب قرار گرفته و یک یا چند مورد از این موارد را به نمایش گذاشته است ، فوراً با اورژانس 115 تماس بگیرید:
– پوست خشک ، گرم و ملتهب بدون تنفس و دمای بدن 41 درجه سانتیگراد یا بیشتر
– سردرد نبض
– سردرگم
– سردرگمی و کندی
– خستگی
– حمله تشنج ناگهانی
– کاهش عملکرد و پاسخگویی
– از دست دادن هوشیاری

اقدامات تا زمان رسیدن اضطراری
– کودک را به سایه منتقل کنید.
– مایعات ننوشید.

– والدین نباید یک بار بیش از حد آب خالص بنوشند زیرا آب وارد سلولهای مغزی می شود و ممکن است مشکلات دیگری نیز داشته باشد. اگر کودک شیرخوار است ، بهترین نوشیدنی برای کاهش کم آبی بدن شیر مادر است ، در غیر این صورت محلول ORS یا مخلوطی از آب و قند یا آب نمک یا ماست باید داده شود و از آب خالص خودداری کنید. سپس لباس های کودک را برداشته و آنها را در جای خنک قرار دهید.

– اگر در زیر نور خورشید در بیرون از خانه هستید ، یک مکان سایه پیدا کنید یا آن را به مکان خنک منتقل کنید. در حالی که منتظر آمبولانس هستید ، بدن او را با اسفنج یا پارچه ای نرم خیس شده در آب سرد ماساژ دهید. می توانید از پنکه برقی استفاده کرده یا آن را منفجر کنید.

– با او صحبت کنید و سعی کنید او را آرام کنید. به او چیزی ندهید ، و گرچه ممکن است وسوسه شوید که به او استامینوفن بدهید ، باید بدانید که استامینوفن به دلیل گرمای بیش از حد باعث افزایش دمای بدن نمی شود.

– اگر کودک شما فقط علائم افزایش دمای بدن را دارد اما گرم نشده است ، در صورت امکان او را به خانه خود با یک کولر ببرید. به او شیر زیادی بدهید و اگر 4 ماه یا بیشتر داشت ، مقداری آب به او بدهید. همچنین می توانید از حمام سرد استفاده کنید. او را تمام روز در خانه نگه دارید. اگر به نظر نمی رسد علائم شما به سرعت برطرف شود ، به اورژانس یا پزشک مراجعه کنید.

از گرم شدن جلوگیری کنید
– برای جلوگیری از گرم شدن کودکان ، به کودکان بیاموزید که هنگام بازی و بازی ، آب زیادی را در هوای آفتابی و گرم بنوشند ، حتی اگر احساس تشنگی نکنند.
– لباس هایی با رنگ روشن یا کرم بپوشید و پوشش بیش از حد نداشته باشید.
– فعالیت شدید در فضای باز را تا ظهر و 6 بعد از ظهر محدود کنید.
– به کودک بیاموزید که به جای احساس گرما ، خنک شود.
– همیشه هنگام مسافرت در بیرون از گردش ، آب و فاضلاب کافی را حفظ کنید. میوه و سبزیجات نیز به دلیل آب فراوان توصیه می شود.

منبع: webda.mui.ac.ir

همچنین ببینید

آنورگاسمیا و درمان آن ، به ویژه برای زنان و مردان

آنورگاسمیا (غیر ارگاسم) نوعی اختلال جنسی است که در آن فرد با وجود تحریک کافی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *