خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » مصرف داروها و نکاتی که باید بدانیم

مصرف داروها و نکاتی که باید بدانیم

اخبار ایران: داروها و نکاتی که باید بدانید برای مثال پاراستامول یک داروی بدون نسخه است که به تسکین درد یا تب کمک می کند. بعضی اوقات این دارو در بطری های قهوه ای بسته شده فروخته می شود. این مهر و موم از ورود رطوبت و اکسیژن به داخل آن جلوگیری می کند.

آیا می دانید تاریخ انقضا داروها پس از آزمایشات سخت و کنترل شده بر روی بسته های دارویی قرار داده شده است تا از ایمنی و کارآیی داروهای مصرفی مردم اطمینان حاصل شود؟ به طور کلی ، متخصصان قدرت تأثیر دارو را تضمین می کنند.

به گزارش روزنامه خراسان ، داروها مواد شیمیایی و میزان خوردگی آنها به ساختار شیمیایی ، شرایط تهیه ، بسته بندی ، شرایط محیطی از جمله قرار گرفتن در معرض آلودگی میکروبی ، گرما ، نور ، اکسیژن هستند. و آب بستگی دارد. در زیر اطلاعات مربوط به مصرف مواد مخدر و تاریخ انقضا وجود دارد:

آیا داروها فاسد می شوند؟

تاریخ انقضا پس از آزمایشات سخت و کنترل شده روی بسته های دارویی قرار می گیرد و این داروها در بسته بندی های مختلفی از جمله بطری های شیشه ای و پلاستیکی ، بسته بندی های حباب توبولار و آمپول به فروش می رسند. در زمان آب بندی نسبتاً ایمن هستند. اما با باز شدن این بسته ها ، سرعت "پوسیدگی" افزایش می یابد.

مسکن های متداول

بگذارید یک داروی رایج مانند پاراستامول یا استامینوفن را مورد بررسی قرار دهیم. پاراستامول یک داروی بدون نسخه است که به تسکین درد یا تب کمک می کند. بعضی اوقات این دارو در بطری های قهوه ای بسته شده فروخته می شود. این مهر و موم از ورود رطوبت و اکسیژن به داخل آن جلوگیری می کند.

همچنین بطری قهوه ای مانع از ورود نور ماوراء بنفش می شود زیرا نور ماوراء بنفش می تواند اثر دارو را از بین ببرد. به محض باز کردن بسته ، قرص ها در معرض آب و اکسیژن موجود در هوا قرار می گیرند و خرابی شروع می شود. پاراستامول نیز در بسته های حباب فروخته می شود. آب و اکسیژن در این بسته ها قابل نفوذ هستند ، بنابراین برای پوشش خود از پلی وینیل کلرید (PVDC) استفاده می کنند. این از محتوای دارو محافظت می کند و فرایند را تجزیه می کند ، اما هنوز هم کمی نفوذ پذیر است ، بنابراین به طور کامل مانع آن نمی شود.

نتیجه این است که ضمن محافظت از این بسته بندی ، مقدار ماده مؤثر در این دارو به آرامی کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد هنگامی که داروهای حاوی پاراستامول منقضی می شوند ، احتمالاً تا 30٪ اثر دارو در طی 12 تا 24 ماه از بین می رود.

داروهای سرد و آنتی بیوتیک ها

داروهای سرماخوردگی حاوی پاراستامول و ضد احتقان (معمولاً فنیل افرین هیدروکلراید) هستند. این داروها را می توان در پودر ، کپسول ، محلول خوراکی یا اسپری بینی فروخت. اگرچه داروها به شکل پودر و کپسول ممکن است نسبتاً بادوام باشند ، اما داروهای مایع ممکن است سریعتر از بین بروند. به عنوان مثال ، داروهای سرد مانند اسپری بینی حاوی مواد نگهدارنده و آنتی اکسیدان هایی هستند که فقط در دماهای پایین کار می کنند و در دمای بالاتر از 40 درجه اثر بسیار کمتری دارند. به همین ترتیب ، آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین و اریترومایسین را می توان به صورت خوراکی در آب تجویز کرد. نوع پودر خشک دارو هنوز هم نسبتاً بادوام است.

اما ماندگاری یک داروی مخلوط با آب فقط ممکن است هفت تا 10 روز باشد ، حتی اگر در یخچال نگهداری شود. برخی از داروها ماندگاری بسیار کمی دارند. به عنوان مثال از نیتروگلیسیرین (گلیسریل تری نیترات) برای درمان آنژین و بیماری عروق کرونر قلب استفاده می شود. فرمولاسیون آن به صورت مایع ، قرص و کپسول است.

استرهای نیتراتی که نیترو گلیسیرین به عنوان نمونه آن هستند ، به راحتی در آب تجزیه می شوند و این دارو را بی اثر می کنند. برخی فرمولاسیون های نیتروگلیسیرین حاوی ماده تثبیت کننده بوده و در بسته های محافظ نگهداری می شوند. اما حتی این فرمول ها فقط حدود سه ماه طول می کشد. کاربران اغلب دوزهای خود را در جعبه های قرص تقسیم می کنند.

ماندگاری نیتروگلیسیرین به محض خارج شدن از بسته محافظ به دلیل میزان بالای تخریب دارو ، به کمتر از یک هفته کاهش می یابد. حتی داروهای ماکرومولکولی مانند انسولین باعث بروز مشکلاتی می شوند. انسولین پلی پپتیدی است که برای حفظ قند خون و مدیریت دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در آب محلول است و در یخچال نگهداری می شود (به طور معمول در حدود 4 درجه سانتیگراد) می تواند آسیب آن را کاهش دهد. داد. این محلول ها همچنین حاوی مواد نگهدارنده برای کاهش میزان تجزیه مواد مخدر هستند.

با این حال ، از آنجا که آنها پروتئین های کوچکی هستند ، مولکول های دارویی در آب می توانند تجزیه شوند و در برخی موارد باکتری ها می توانند شروع به رشد و تجزیه پروتئین کنند. به همین دلیل ماندگاری داروهایی مانند انسولین بسیار محدود است. پاسخ به داروی مورد نظر بستگی دارد. داروهایی مانند نیتروگلیسیرین ممکن است در بعضی موارد نجات دهنده زندگی باشد.

اما مقدار واقعی ماده مؤثر در داروهای منسوخ می تواند به معنای عدم وجود ماده مؤثر در دارو باشد ، بنابراین استفاده از آن هیچ تأثیری در سلامتی نخواهد داشت. درباره آنتی بیوتیک های مایع ، غلظت دارو ممکن است به حدی کاهش یابد که مؤثر نباشد. .

در برخی موارد ، اوضاع بدتر شده است ، مطالعات نشان داده اند كه آنتی بیوتیك های مورد استفاده برای جلوگیری از عفونت باكتریایی ممكن است مقاومت در برابر غلظت های پایین تر از دارویی كه می تواند آنتی بیوتیك را غیرفعال كند ، ایجاد كنند. مانند پاراستامول ، عواقب ممکن است چندان شدید نباشد. اما اثر آن ناشناخته است. بنابراین اگر شک دارید با داروسازان و پزشکان مشورت کنید و تمام تلاش خود را برای به روز ماندن داروها انجام دهید.

همچنین ببینید

آنورگاسمیا و درمان آن ، به ویژه برای زنان و مردان

آنورگاسمیا (غیر ارگاسم) نوعی اختلال جنسی است که در آن فرد با وجود تحریک کافی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *