خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » احتقان گوش چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

احتقان گوش چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

آیا تا به حال گوش درد داشته اید؟ در بیشتر موارد ، شما نمی توانید کاری انجام دهید زیرا این امر به دلیل انسداد گوش و لاله گوش است. علائم احتقان گوش کاهش ظرفیت شنوایی ، احساس گزگز در گوش ، صدای باد در داخل گوش و احساس تجمع مایع در داخل گوش است. این اتفاق می افتد زمانی که گوش میانی تحت فشار جو خارجی است. از عوامل متداول ایجاد کننده گرفتگی گوش می توان به اختلاف فشار در گوش میانی ، مشکلات سر و سینوس اشاره کرد که در هر سنی رخ می دهد ، اما بیشتر در این موارد دیده می شود ، این بیماری در بین کودکان به خصوص در هنگام سرماخوردگی شایع است. علاوه بر آزار دهنده بودن ، کاملاً دردناک است. ابتدا باید آن را درمان کرد. بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

شایعترین علل عفونت گوش عبارتند از:

گوش هواپیمایی:

این اتفاق می افتد هنگامی که گوش به دلیل تغییر فشار هوا بسته شود. مانند آنچه هنگام فرود یا پرواز هواپیما اتفاق می افتد.

عفونت گوش؛

وقتی مایعات ، ویروس ها و باکتری ها در گوش جمع می شوند ، باعث گرفتگی گوش می شوند. افراد اغلب دچار عفونت گوش یا بیماری های دیگری می شوند که در گوش ایجاد می شوند.

فشار توده گوش:

توده گوش بیش از حد باعث مسدود شدن مجرای گوش می شود.

شایع ترین دلایل گرفتگی گوش

جسم خارجی در گوش:

گاهی اوقات ابزار کوچکی که برای تمیز کردن گوش خود استفاده می کنید ، مانند پنبه در گوش شما گیر می کند. کودکان ممکن است اجسام خارجی را در گوش خود فرو کنند.

گوش شناگر:

وقتی گوش فرد در معرض آب قرار می گیرد و آب در گوش جمع می شود ، باعث ایجاد عفونت می شود ، به همین دلیل شناگران غالباً این اتفاق را می گیرند. شما باید گوش های خود را خشک و دور از رطوبت نگه دارید.

درمان های خانگی احتقان گوش:

1- خنثی سازی کمبود فشار هوا با تورم لب و بینی:

با این کار می توانید از شر عفونت گوش خلاص شوید زیرا درد را تسکین می دهد. دهان خود را ببندید و سوراخ های بینی خود را با انگشتان خود بگیرید و نفس عمیق بکشید. اگر می توانید آن را به درستی انجام دهید ، این کار را تکرار کنید.

توجه: بینی را محکم نگه ندارید ، زیرا به گوش آسیب می رساند.

2- روغن زیتون برای درمان گرفتگی گوش:

اگر توده داخل گوش جمع شده است ، از روغن زیتون استفاده کنید ، که به نرم شدن توده گوش و از بین بردن آن کمک می کند.

توصیه ها:

مقداری روغن زیتون را به آرامی گرم کنید.

از قطره چکان برای ریختن روغن در گوش استفاده کنید. برای نرم شدن موم گوش ، آن را به مدت 10 دقیقه بگذارید و سپس سر خود را به پهلو کج کنید تا روغن و موم گوش از گوش شما خارج شود. این کار را به آرامی انجام دهید تا به اندام آسیب نرسد.

3- الکل و سرکه سیب برای درمان گرفتگی گوش:

برای از بین بردن هرگونه عفونت باکتریایی که باعث عفونت گوش می شود ، از ترکیب الکل و سرکه سیب استفاده کنید. مقدار مشخصی الکل و سرکه سیب را ترکیب کنید ، در یک طرف دراز بکشید و از قطره چکان برای ریختن مواد داخل گوش استفاده کنید.

برای جلوگیری از ریختن مواد ، یک پنبه را در گوش قرار دهید و سر خود را بلند نکنید ، آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه بگذارید ، سپس آن را بیرون بیاورید. اگر گوش دیگر درپوش است ، همان کار را با آن انجام دهید.

سرکه سیب برای درمان گرفتگی گوش

4. روغن درخت چای برای درمان گرفتگی گوش:

از روغن درخت چای در درمان عفونت گوش استفاده می شود که دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است و همانطور که بارها در قسمت بهداشت مرطوب گفته ایم ، بهترین درمانی است که با عفونت های سینوسی و سایر مقاومت ها مبارزه می کند.

موارد مورد نیاز :

روغن درخت چای
چند قطره آب جوش
یک لیوان

در یک لیوان آب جوش ، روغن درخت چای را اضافه کنید ، سپس ریواس را روی لیوان قرار دهید تا بخار وارد گوش شما شود.

این کار تسکین فوری درد را فراهم می کند.

5. درمان گرفتگی گوش روغن سیر ؛

سیر قرن هاست که برای درمان عفونت گوش استفاده می شود و دارای خواص ضد باکتری است که به گرفتگی گوش و فشار ناشی از جرم اضافی کمک می کند.

مواد مورد نیاز:

سیر 2 عدد
1 یا 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون

دو وعده را با روغن زیتون گرم کنید.

اجازه دهید تا خنک شود ، سپس دو تا سه قطره داخل گوش خود بریزید ، سپس بعد از 1 دقیقه گوش خود را تخلیه کنید.

برای نتیجه بهتر مراحل زیر را دنبال کنید.

مواد مورد نیاز:

4 تا 7 حبه سیر
یک لیوان آب
1/2 قاشق چایخوری نمک

یک کدو حلوایی را پوست بگیرید ، آن را رنده کرده و آب آن را بگیرید. آن را به مدت 15 دقیقه در یک لیوان آب قرار دهید ، سپس نمک به آن اضافه کنید ، سپس آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید و برای چند دقیقه به عنوان کمپرس روی گوش خود قرار دهید. این کار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.

نمک ، مخمر یا آب را در گوش جذب می کند و با عفونت مقابله می کند.

6. گلیسیرین برای درمان گرفتگی گوش:

مواد مورد نیاز:

چند قطره گلیسیرین ،
. فنجان آب گرم

گلیسیرین را در آب گرم بریزید سپس 2 یا 3 قطره به گوش خود اضافه کنید. بگذارید 10 دقیقه بماند ، سپس گوش خود را تخلیه کنید.

7. برگ ریحان برای درمان گرفتگی گوش:

برگ ریحان دارای خواص ضد باکتری است و به رفع گرفتگی گوش به دلیل عفونت سینوس کمک می کند ، درد را تسکین می دهد و احساس خنکی ایجاد می کند.

مواد مورد نیاز:

5 تا 6 برگ ریحان
یک تکه پنبه

برگ ریحان را خرد کنید و آن را بگیرید و پنبه را در آب آن خیس کنید ، سپس آن را به گوش خود بمالید ، اما مراقب باشید که آب ریحان را به لاله گوش نزدیک نکنید ، زیرا به آن آسیب می رساند.

این کار را 2 بار در روز تکرار کنید.

8. درمان گرفتگی گوش با کمپرس آب گرم:

کمپرس آب گرم یک درمان طبیعی برای گرفتگی گوش و سینوس است و گرمای آن درد را تسکین می دهد. پارچه ای را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید و برای مدت 5 تا 10 دقیقه آن را روی گوش قرار دهید.

علت گرفتگی گوش

9. بخار برای درمان گرفتگی گوش:

راحت ترین راه برای خلاص شدن از گرفتگی گوش به دلیل سرماخوردگی است. بخار گوش را باز می کند. آب داغ را در یک کاسه بزرگ بریزید و چند قطره درخت چای یا روغن اسطوخودوس به آن اضافه کنید ، سر خود را با حوله بپوشانید و بخار را داخل گوش خود قرار دهید تا باز شود.

به مدت 10 دقیقه دوش آب گرم بگیرید.

10. آب اکسیژنه برای درمان گرفتگی گوش:

با استفاده از قطره چکان ، دو قطره آب اکسیژنه 3٪ درون گوش خود ریخته و ده دقیقه صبر کنید ، سپس سر خود را کج کنید تا مواد خارج شود.

توجه داشته باشید:

آب اکسیژنه زیاد می تواند به گوش آسیب برساند.

11. آب گرم برای درمان گرفتگی گوش:

با استفاده از سرنگ ، آب گرم را به گوش خود تزریق کنید و سر خود را تکان دهید تا آب آن تخلیه شود. 10 دقیقه صبر کنید سپس با گوش دیگر این کار را تکرار کنید

12. با خمیازه از گرفتگی گوش برطرف شوید:

خمیازه فشار هوای گوش را برطرف می کند و به عضلات کمک می کند. دهان خود را به آرامی باز کنید تا هوا استشمام کند و این کار را تکرار کنید.

13- آدامس برای درمان گرفتگی گوش:

با این کار مجرای گوش شما باز می شود. فشار بیش از حد باعث برطرف شدن توده موجود در گوش شده و باعث باز شدن گوش می شود. اگر بعد از این مشکل در گوش یا درد احساس کردید ، بلافاصله به متخصص گوش ، حلق و بینی مراجعه کنید.

14. درمان گرفتگی گوش با غرغره:

با آب گرم و نمک غرغره کنید. یک قاشق غذاخوری نمک را درون یک لیوان آب گرم بریزید و به مدت 15 تا 30 ثانیه غرغره کنید. این روند را تکرار کنید تا از گرفتگی گوش خلاص شوید.

سایر درمان های خانگی احتقان گوش:

1. توده گوش را نرم کنید:

جرم گوش به طور طبیعی و به سختی در گوش جمع می شود. ریختن چند قطره روغن کودک ، گلیسیرین ، روغن معدنی به مقدار دو یا سه قطره در گوش به نرم شدن توده گوش و باز شدن آن کمک می کند.

2- تزریق گوش.

از داروخانه سرنگ تزریق گوش تهیه کنید یا به پزشک مراجعه کنید. بعد از 15 تا 30 دقیقه تزریق گوش ، آبی را که به دمای اتاق رسیده است به گوش خود بمالید ، آبی را در گوش عمیق تزریق نکنید که به لاله گوش آسیب برساند.

3- روشهای غیرفعال برای درمان گرفتگی گوش:

این شامل نوشیدن آب ، آدامس و خمیازه است.

4- سوراخ گوش:

این دستگاه که برای کار با فیلترهای خاص ، جریان هوا و فشار داخل گوش طراحی شده است ، به طور موثر کار می کند.

داروهای خانگی مناسب برای درمان گرفتگی گوش

5- گوش دادن:

بهتر است هنگام قرار گرفتن در معرض فشار هوا گوش های خود را با دستگاه بپوشانید تا از ورود هوا به گوش شما جلوگیری شود. این کار را بخصوص یک ساعت قبل از پرواز انجام دهید. این رایج ترین چاقو برای مشکلات فشار گوش است.

6- مقدمات تجاری:

بسیاری از داروخانه ها قطره های گوش را که برای از بین بردن جرم گوش طراحی شده اند می فروشند. علاوه بر این ، می توان از خشک کن یا حوله برای خشک کردن گوش پس از قرار گرفتن در معرض آب استفاده کرد.

استفاده از محافظ گوش هنگام شنا یا استحمام به کاهش خطر ورود آب به گوش کمک می کند. هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید ، دلایل مختلف گرفتگی گوش نیاز به درمان های مختلف دارد. در بسیاری از موارد بهتر است برای باز کردن گوش خود به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات شخص با درمان خانگی ناخواسته به خود آسیب می رساند. اگر گوش درد در خانه به راحتی از بین نرود ، باید به یک متخصص مراجعه کنید.

به خصوص اگر علائم زیر را داشته باشد:

تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت در بزرگسالان ، درد متوسط ​​باعث تشدید گوش و بدتر شدن آن می شود به طوری که گوش خون آلود می شود یا با تغییرات شدید شنوایی همراه است.

پزشک در مورد عوامل زیر س questionsالاتی از شما می پرسد:

فرد از چه درمان های خانگی استفاده کرده است ، چه چیزی علائم را بدتر یا بهتر می کند؟ وی با استفاده از دستگاه خاصی به نام اتوسکوپ ، گوش را معاینه می کند که به گونه ای طراحی شده است که درون گوش قرار می گیرد تا به پزشک کمک کند تا داخل گوش را با وضوح بیشتری ببیند.

اگر گوش آلوده باشد ، برای از بین بردن باکتری های گوش آنتی بیوتیک تجویز می کند.

از گرفتگی گوش جلوگیری کنید:

متأسفانه ، هیچ روش شناخته شده ای برای جلوگیری از جرم گوش وجود ندارد که باعث گرفتگی گوش شود. افراد می توانند هر 6 یا 12 ماه برای تمیز کردن گوش خود به متخصص گوش ، حلق و بینی مراجعه کنند.

آیا برای گرفتگی گوش انجام نمی دهید:

1. باید:

سر خود را تا جایی که می توانید بالا ببرید ، مخصوصاً هنگام خواب. گوش های خود را مرتب تمیز کنید و پس از استحمام از یک پارچه تمیز و نرم برای گوش خشک کنید. در یک محیط معتدل بمانید ، نه گرم و نه سرد.

2. نباید:

از الکل و غذاهای شور ، کافئین یا تنباکو استفاده نکنید.

اجسام تیز مانند ناخن را به گوش خود وارد نکنید.

گوش خود را در معرض دمای بالا قرار دهید.

مواد جوش را به گوش خود نزدیک نکنید.

سریع حرکت نکنید.

سر خود را فورا تکان ندهید.

همچنین ببینید

برای لاغر شدن چه بخوریم؟

اگر مدت هاست که به سختی سعی در کاهش وزن دارید و متوجه شده اید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *