خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » لیست غذاهای شور

لیست غذاهای شور

اگر می خواهید میزان نمک روزانه خود را کنترل کنید و البته پخت و پز غذاهایی که می خورید را کنترل نمی کنید ، بهتر است با لیست غذاهای شور آشنا شوید.

نمک سفره که از نظر شیمیایی به عنوان کلرید سدیم شناخته می شود ، در واقع حاوی 40٪ سدیم است. تخمین زده می شود که حداقل نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا به دلیل مصرف زیاد سدیم ، فشار خون بالا دارند ، به این معنی که به نمک حساس هستند. علاوه بر این ، خطر آلرژی به نمک با افزایش سن افزایش می یابد.

مقدار توصیه شده روزانه (RDI) برای سدیم 2300 میلی گرم یا حدود 1 قاشق چای خوری نمک است. هنوز هم ، در ایالات متحده ، متوسط ​​سدیم مصرفی روزانه 3400 میلی گرم است که بسیار بیشتر از حد توصیه شده است. در این مقاله از مجله آلاماتو ، شما را با غذاهای غنی از سدیم و سایر گزینه های آن آشنا می کنیم ، تا پایان با ما همراه باشید.

میگوهای بسته بندی شده ، ساده و منجمد معمولاً حاوی نمک اضافه شده هستند که برای عطر و طعم و همچنین مواد نگهدارنده اضافه می شوند.

یک وعده میگوی منجمد (85 گرم) می تواند حاوی 800 میلی گرم سدیم باشد که 35٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

از طرف دیگر ، جالب است که ، یک وعده میگوی تازه صید شده (85 گرم) بدون نمک و مواد افزودنی فقط 101 میلی گرم سدیم یا 4٪ مقدار توصیه شده روزانه دارد. به همین دلیل اگر می توانید غذای تازه صید شده را انتخاب کنید یا می خواهید آن را از فروشگاه خریداری کنید ، خرید میگو منجمد بدون مواد افزودنی ضروری است.

سوپ های کنسرو شده ، بسته بندی شده و رستوران ها اغلب حاوی مقادیر زیادی سدیم هستند.

سدیم در درجه اول از نمک حاصل می شود ، اگرچه برخی از سوپ ها حاوی مواد افزودنی طعم دار غنی از سدیم مانند مونو سدیم گلوتامات (MSG) هستند. به طور متوسط ​​، هر وعده 1 فنجان (245 گرم) سوپ کنسرو شده حاوی 700 میلی گرم سدیم یا 30٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

ژامبون

ژامبون غنی از سدیم است زیرا از نمک برای بهبود و طعم دادن به گوشت استفاده می شود. یک وعده 3 اونس (85 گرم) ژامبون بو داده به طور متوسط ​​1117 میلی گرم سدیم یا 48٪ مقدار مجاز توصیه شده روزانه دارد.

در یک نمونه ملی اخیر از غذاهای ایالات متحده ، محققان دریافتند که ژامبون گوشت 14٪ بیشتر از تجزیه و تحلیل قبلی سدیم داشت. سعی کنید مصرف ژامبون خود را گاه به گاه و به مقدار کم محدود کنید.

پودینگ فوری

طعم پودینگ شور نیست ، اما مقدار زیادی سدیم در مخلوط پودینگ فوری پنهان است. دی سدیم فسفات و تترازدیم پیرو فسفات ترکیباتی هستند که به غلیظ شدن پودینگ فوری کمک می کنند. یک وعده 25 گرم مخلوط پودینگ فوری حاوی 350 میلی گرم سدیم یا 15٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

پنیر دلمه

پنیر دلمه منبع خوبی از کلسیم و منبع عالی پروتئین است ، اما دارای نمک نسبتاً بالایی نیز می باشد. یک وعده 1.2 فنجانی (113 گرم) پنیر کوک حاوی متوسط ​​350 میلی گرم سدیم یا 15٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

نمک موجود در پنیر دلمه نه تنها به عنوان چاشنی استفاده می شود بلکه به بافت آن نیز کمک می کند و به عنوان ماده نگهدارنده عمل می کند. بنابراین ، به طور کلی ، نسخه کم سدیم پنیر خامه ای را پیدا نمی کنید.

با این حال ، یک مطالعه نشان داد که شستن پنیر دلمه در زیر آب به مدت 3 دقیقه می تواند میزان سدیم آن را 63 درصد کاهش دهد.

نوشیدنی ها و آب سبزیجات کنسرو شده

نوشیدن آب سبزیجات راهی آسان برای تهیه سبزیجات است ، اما اگر برچسب های تغذیه ای روی نوشیدنی ها را نخوانید ، ممکن است مقدار زیادی سدیم از این طریق دریافت کنید. یک وعده 8 اونسی (240 میلی لیتر) آب سبزیجات ممکن است حاوی 405 میلی گرم سدیم یا 17٪ مقدار توصیه شده روزانه باشد.

سس سالاد

مقداری از سدیم موجود در سس سالاد از نمک آن حاصل می شود.

بررسی مواد غذایی فروخته شده در فروشگاه های ایالات متحده نشان داد که هر 2 قاشق غذاخوری (28 گرم) سس سالاد حاوی 304 میلی گرم سدیم یا 13٪ مقدار توصیه شده است.

یک گزینه بسیار سالم این است که سس سالاد خود را درست کنید. برای تهیه آن از روغن زیتون و سرکه بکر استفاده کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سس سالاد خوشمزه

بسیاری از مواد پیتزا مانند پنیر ، سس ، شیرینی و گوشت های فرآوری شده حاوی مقدار قابل توجهی سدیم هستند. یک برش پیتزا 140 گرمی به طور متوسط ​​765 میلی گرم سدیم یا 33٪ مقدار توصیه شده دارد. اگر طرفدار قرص های پیتزا هستید ، وقت آن است که مصرف خود را محدود کرده و مواد سالم تری را جایگزین آن کنید.

نان ، گوشت های فرآوری شده ، پنیرها و چاشنی ها که غالباً برای تهیه ساندویچ استفاده می شود ، همگی مقادیر قابل توجهی سدیم تأمین می کنند. با انتخاب مواد ساندویچ فرآوری نشده ، مانند سینه مرغ کبابی با آووکادو و گوجه فرنگی ، می توانید میزان مصرف سدیم را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

ابگوشت

آبگوشت بسته بندی شده ، که به عنوان پایه ای برای سوپ و خورشت یا طعم دادن به بشقاب های گوشت و سبزیجات استفاده می شود ، به میزان قابل توجهی نمک زیادی دارد.

به عنوان مثال ، یک وعده 8 اونسی (240 میلی لیتر) آب گوشت گاو حاوی 782 میلی گرم سدیم یا 34٪ مقدار توصیه شده است. آب مرغ و سبزیجات به طور مشابه سرشار از سدیم هستند.

خبر خوب این است که خوشبختانه به راحتی می توانید آبگوشت ها و منابع کم سدیم را پیدا کنید که حداقل 25٪ سدیم کمتر در هر وعده نسبت به نسخه های معمولی دارند.

گوش ماهی سیب زمینی

گوش ماهی سیب زمینی و سایر سیب زمینی های پنیر سرشار از نمک هستند. یک وعده 1.2 فنجانی (27 گرم) گوش ماهی سیب زمینی با 450 میلی گرم سدیم یا 19 درصد مقدار توصیه شده.

برای کاهش مصرف سدیم ، بهتر است گل گوش سیب زمینی را با مواد مغذی نشاسته ای بیشتر مانند سیب زمینی شیرین پخته شده یا کدو حلوایی جایگزین کنید.

سود نمک سوسیس و کالباس

به طور متوسط ​​، 415 میلی گرم سدیم در هر وعده 2 اونس (55 گرم) سوسیس وجود دارد. یک وعده اونس (28 گرم) بیکن همچنین حاوی 233 میلی گرم سدیم است. برای سالم ماندن ، باید استفاده از این گوشت های فرآوری شده را – صرف نظر از محتوای سدیم – آنها محدود کنید.

سبزیجات کنسرو شده

سبزیجات کنسرو شده منبع خوبی از مواد مغذی اما سرشار از سدیم است. به عنوان مثال ، یک وعده 124 گرمی نخود فرنگی کنسرو شده حاوی 310 میلی گرم سدیم یا 13٪ مقدار توصیه شده است.

به همین ترتیب ، یک وعده 122 گرمی مارچوبه کنسرو شده حاوی 346 میلی گرم سدیم است. برای کاهش مصرف سدیم ، می توانید سبزیجات منجمد را که همزمان سدیم کمتری دارند و سالم تر هستند ، انتخاب کنید.

پنیر فرآوری شده

سدیم پنیرهای فرآوری شده بیشتر از پنیرهای طبیعی است. این امر تا حدی به این دلیل است که پنیر فرآوری شده در دمای بالا با کمک نمک های امولسیون مانند فسفات سدیم ساخته می شود.

یک وعده اونس (28 گرم) پنیر آمریکایی حاوی 377 میلی گرم سدیم است. به جای پنیرهای فرآوری شده و سدیم بالا ، می توانید از پنیرهای طبیعی و کم سدیم مانند سوئیس یا موزارلا استفاده کنید.

گوشت گاو گوشت خوک و انواع گوشت های خشک شده

قابل حمل بودن گوشت های خشک ، آنها را به منبع خوبی از پروتئین تبدیل می کند ، اما نکته منفی این است که مقدار زیادی نمک برای حفظ و تقویت طعم آنها استفاده می شود.

به عنوان مثال ، یک وعده گوشت گاو خشک 1 اونس (28 گرم) حاوی 620 میلی گرم سدیم است.

اگر طرفدار کیک های تند گوشت گاو یا انواع دیگر گوشت های خشک هستید ، بدنبال حیواناتی باشید که از چمن استفاده می کنند زیرا لیست ساده تری از مواد تشکیل دهنده و سدیم کمتری دارند.

تورتیلا (نان ذرت مکزیکی)

تورتیلا سرشار از سدیم است که عمدتا در نمک و موادی مانند جوش شیرین یا بیکینگ پودر یافت می شود. یک تورتیلا 55 گرمی به طور متوسط ​​391 میلی گرم سدیم یا 17٪ مقدار توصیه شده روزانه دارد. بهترین راه برای کاهش سدیم در تورتیلا جایگزینی آنها با غلات کامل سالم است.

بولونیا

سوسیس و کالباس و سایر محصولات مشابه نه تنها سرشار از نمک هستند بلکه با مواد نگهدارنده و سایر مواد افزودنی حاوی سدیم نیز ساخته می شوند. یک وعده 55 گرم (2 اونس) سوسیس حاوی 497 میلی گرم سدیم است. گوشت های تازه خرد شده – مانند گوشت گاو یا بوقلمون – گزینه های سالم تری نسبت به سوسیس و کالباس و محصولات ناسالم هستند.

Portzel (چوب شور)

بلورهای بزرگ نمک روی چوب نمک اولین سرنخ شما در مورد میزان سدیم موجود در آن است. یک وعده 28 گرم چوب نمک به طور متوسط ​​322 میلی گرم سدیم یا 14٪ مقدار توصیه شده روزانه دارد. از چوب نمک نباید به عنوان میان وعده بزرگ استفاده کرد ، زیرا معمولاً با آرد سفید درست می شود و ارزش غذایی کمی دارد.

28 گرم ترشی که ممکن است با ساندویچ خورده شود حاوی حدود 241 میلی گرم سدیم یا 10٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

اگر می خواهید مصرف سدیم را در رژیم غذایی خود محدود کنید ، ترشیجات نیز باید کنترل شود.

سس ها چاشنی های بسیار خوشمزه و طعم بی نظیری هستند که غذای ما می دهد ، اما نباید فراموش کنیم که این سس ها منبع عالی نمک هستند. به عنوان مثال ، سس سویا یکی از شورترین سس ها است ، یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) از این سس حاوی 1024 میلی گرم سدیم یا 44٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

هنگام تهیه سس ، به مقدار سدیم روی بسته بندی توجه کنید و سعی کنید سسی را انتخاب کنید که سدیم کمتری داشته باشد.

هات داگ

در نمونه اخیر غذاهای بسته بندی شده آمریکایی ، یک هات داگ به طور متوسط ​​578 میلی گرم سدیم داشت. با این حال ، سدیم موجود در نمونه برداری از این گوشت های فرآوری شده از 230 تا 130-30 میلی گرم متغیر است ، که نشان می دهد اگر برچسب روی محصولات را با دقت بخوانید ، ممکن است گزینه های سدیم کمتری پیدا کنید.

اما صرف نظر از میزان سدیم آن ، اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید ، باید از خوردن هات داگ یا هر نوع گوشت فرآوری شده دیگری خودداری کنید ، زیرا سازمان بهداشت جهانی (WHO) هشدار می دهد که خوردن گوشت های فرآوری شده خطر افزایش برخی سرطان ها را به همراه دارد.

ممکن است میزان سدیم موجود در یک قوطی سس گوجه فرنگی یا سایر محصولات کنسرو شده گوجه فرنگی را متوجه نشده باشید ، اما این چیزی است که بسیار مهم است.

فقط 1.4 فنجان (62 گرم) سس گوجه فرنگی حاوی 321 میلی گرم سدیم است. خبر خوب این است که خوشبختانه کنسرو محصولات گوجه فرنگی بدون نمک اضافه شده نیز به طور گسترده در دسترس است.

بیگل و سایر نان ها

اگرچه نان ها معمولاً مقادیر قابل توجهی سدیم ندارند ، اما میزان سدیم آنها نیز می تواند در صورت مصرف چند وعده از این نان ها در طول روز ، قابل توجه باشد. یک بیگل (نان به شکل دونات) در فروشگاه های مواد غذایی حاوی 400 میلی گرم سدیم یا 17٪ مقدار توصیه شده روزانه است.

برای کاهش مصرف سدیم ، بهتر است غلات سبوس دار بخورید ، که منبع غذایی سالم است.

کنسرو گوشت ، مرغ یا ماهی

مانند سایر کنسروها ، گوشت های کنسرو دارای محتوای سدیم بیشتری نسبت به نمونه های تازه خود هستند ، اگرچه برخی از تولید کنندگان ممکن است به تدریج میزان مصرف سدیم خود را کاهش دهند.

در تجزیه و تحلیل اخیر ، ماهی کنسرو به طور متوسط ​​حاوی 247 میلی گرم سدیم در هر وعده (85 گرم) بود. این نشان دهنده کاهش 27 درصدی محتوای سدیم در مقایسه با دهه های قبل است.

برای کاهش میزان سدیم دریافتی از غذا ، سعی کنید گوشت های تازه خریداری کنید.

بیسکوییت

شاید تعجب کنید ، اما همان بیسکویت هایی که بیشتر ما صبحانه می خوریم سرشار از سدیم است. بیسکویت های تهیه شده از خمیر منجمد ممکن است سدیم زیادی داشته باشند ، بنابراین برای کاهش مصرف سدیم ، بیسکویت ها را به یک وعده غذایی گاه محدود کنید.

در یک نمونه گیری سراسری در ایالات متحده ، یک بیسکویت ساخته شده از خمیر بسته بندی شده به طور متوسط ​​528 میلی گرم سدیم داشت.

ماکارونی و پنیر

این میان وعده محبوب غنی از سدیم است ، دلیل اصلی آن سس شور آن است. با این حال ، یک تحلیل اخیر نشان می دهد که تولید کنندگان به طور متوسط ​​10٪ ماکارونی و پنیر را کاهش داده اند. اطلاعات فعلی نشان می دهد که یک وعده 2.5 اونس (70 گرم) مخلوط خشک که برای تهیه 189 گرم ماکارونی و پنیر استفاده می شود ، به طور متوسط ​​475 میلی گرم سدیم دارد.

اگر ماکارونی و پنیر یکی از غذاهای مورد علاقه شماست ، پیشنهاد می کنم با خرید غلات کامل و افزودن مقداری سبزیجات مانند کلم بروکلی یا اسفناج ، مواد مغذی بیشتری دریافت کنید.

لوبیای پخته شده

برخلاف سایر کنسروها ، نمی توانید لوبیای پخته شده را با آب بشویید تا میزان نمک کاهش یابد ، زیرا این کار سس طعم دار را از بین می برد.

یک وعده 127 گرم لوبیای پخته حاوی 524 میلی گرم سدیم است. دستور العمل های لوبیای خانگی ممکن است سدیم کمتری داشته باشد ، اما می توانید برای کاهش نمک اضافه شده آنها را اصلاح کنید.

گوشت منجمد

بسیاری از وعده های غذایی منجمد سرشار از سدیم هستند و جالب است بدانید که برخی از آنها حاوی حداقل نیمی از مقدار توصیه شده روزانه سدیم در هر وعده هستند. هنگام خرید برچسب را بررسی کنید ، زیرا مقدار سدیم در هر محصول متفاوت است.

FDA برای سالم بودن یک وعده غذایی منجمد ، 600 میلی گرم سدیم تعیین کرده است. هنگام خرید وعده های غذایی منجمد می توانید از این عدد به عنوان محدودیت مناسب سدیم استفاده کنید.

از سراسر وب

انتخاب مقصد از شما و رزور لحظه ای و فوری و قیمت های خوب برای خرید بلیط هواپیما از ما.. برای انتخاب یک سفر آرام و امن کلیک کنید.

اگر به دنبال یک سفر ایمن و با کیفیت هستید؛ و دوست دارید درباره تورهای داخلی و خارجی اطلاعاتی بدست آورید یا هتل و بلیط هواپیما رزرو کنید با ما همراه باشید. تور اسکنر ارایه دهنده بهترین پیشنهادها در این زمینه می باشد.

برای خرید اینترنتی فرش فانتزی و دیدن بهترین مدل ها و با کیفیت ترین کارها، تخفیف ها و قیمت های دیجی فرش را ببینید.

به روزترین مدل های آرایش صورت و تازه ترین محصولات آرایشی 2021 را در سایت گل انار ببینید.

انتخاب قالب پست اینستاگرام راهکارهایی برای بهتر و بیشتر دیده شدن پست ها و استوری ها و همچنین زیباسازی و جذب مشتریان در کسب و کار هستند.

خرید آنلاین کتاب با بهترین قیمت ها از نویسندگان و مترجمان بزرگ ایران و جهان؛ برای دیدن تخفیف ها از سایت ما دیدن فرمایید.

برای دیدن بهترین و به روزترین فیلم ها  و دانلود سریال ها و فیلم های خارجی کلیک کنید.

برای آشنایی با نکات همسرداری برای خانم ها و آموزش هایی برای زندگی و روابط بهتر با ما همراه باشید.

چگونه پیج اینستاگرام خود را بازیابی کنیم؟ بازگردانی پیج اینستاگرام بصورت تخصصی و با نرم افزارهای کاربردی و روشهای تضمینی و بدون آسیب.

لیست غذاهای ایرانی و فوت و فن ها و آموزش های دقیق آنها را بصورت رایگان دریافت کنید و یاد بگیرید. با آشپزهای حرفه ای همراه شوید.

آشپزی را به آسانی یاد بگیرید؛ برای دیدن بهترین آموزش آشپزی و پخت غذاهای ایرانی و خارجی و انواع کیک و شیرینی کلیک کنید.

تازه ترین کتاب ها در همه زمینه ها را با قمیت مناسب در فروشگاه کتاب ابوعطا ببینید؛ پاتوق دوستداران کتاب و کتابخوانی

اگر دوست دارید به همسرتان هدیه بدهید برای خرید ساعت مچی زنانه ، خرازی واچ بهترین است

اگر وقت کافی برای طراحی گرافیکی ندارید با هزینه ای اندک بهترین پروژه آماده را داشته باشید

آشنایی با انواع مدل مختلف کیک ؛ تزیین و آماده سازی شیرینی های خوشمزه خانگی

بهترین قیمت تاب ریلکسی در ایران ؛ برای یک آخر هفته ی خوب در کنار خانواده

با کمترین هزینه یک کتابخانه شخصی داشته باشید و از مطالعه لذت ببرید

با استفاده از یک طرح توجیهی خوب ، می توانید یک کسب و کار خوب داشته باشید

همین حالا بی حالی و خستگی های اول صبح را با درمان کردن بی خوابی از بین ببرید

شماره سازندگان ساختمان در ایران در سال 1400 + پروژه های در دست ساخت

ساعت با قیمت خوب میخواهید؟ ساعت هوشمند شیائومی وارد بازار شد

بهترین کولر گازی برای شرایط سخت آب و هوایی کولر گری مدل S4 MATIC-J24H1 است

با گارانتی موزر خیالتان از بابت اورجینال بودن ماشین اصلاح راحت است

قیمت خانه در ترکیه کاهش یافت ، دریافت قیمت روز خرید ملک در ترکیه ؛ ترک گشت

همچنین ببینید

11 توصیه دندانپزشکی در کرونا

انجمن دندانپزشکی بریتانیا تخمین می زند که از زمان شروع بیماری عروق کرونر قلب، 19 …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *