خانه » دسته بندی پست » پزشکی و سلامتی » بیماری کاوازاکی یا سندرم کاوازاکی در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری کاوازاکی یا سندرم کاوازاکی در کودکان چیست و چگونه درمان می شود؟

زمان مطالعه 10 دقیقه

بیماری کاوازاکی یا سندرم کاوازاکی ، علی رغم اینکه دکتر کاوازاکی بیش از پنجاه سال سن دارد ، اما بحث ویروس کرونا و پیوستن آن به این ویروس نوظهور ، بحث روز خانواده ها بوده است. به همین دلیل ما این مقاله را در مجله اینترنتی Promag منتشر کرده ایم تا نگرانی های شما والدین عزیز را برطرف کنیم و بر اساس تجربیات نویسنده این مقاله که فرزند وی چند سال قبل به بیماری کاوازاکی مبتلا شده است ، موضوع را روشن کنیم. لطفا با ما ادامه دهید با من باش.

سابقه بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی نوعی بیماری عفونی و التهابی است که معمولاً با تب حاد شروع می شود و به عنوان سندرم غدد لنفاوی مخاطی نیز شناخته می شود. بیشتر کودکان زیر پنج سال را درگیر می کند. سندرم کاوازاکی بیش از پنجاه سال پیش در سال 1967 توسط یک پزشک ژاپنی به نام تامیساکو کاوازاکی در ژاپن کشف شد و اولین مورد سندرم کاوازاکی در خارج از ژاپن در سال 1976 در هاوایی گزارش شد.

تا به امروز علت اصلی بیماری مشخص نشده است و مشخص نیست که این بیماری توسط ویروس یا باکتری ایجاد شده باشد یا عوامل محیطی دیگری داشته باشند ، اما برخی از دانشمندان معتقدند برخی ژن ها ممکن است باعث بیماری کاوازاکی شوند. (بر اساس تجربه نویسنده ، این بیماری در میان نزدیکان دیگر نیز مشاهده شده است و این ممکن است ژنتیکی بودن آن را نشان دهد).

در سال 2000 ، 4300 بیمار كاوازاكی در بیمارستانهای ایالات متحده در ایالات متحده پذیرش شدند و در سال 2009 تعداد بیماران مبتلا به این بیماری حدود 5447 گزارش شده است. مطالعات روی این بیماران نشان داده است كه حدود 77٪ این بیماران زیر پنج ساله و حدود 23٪ افراد بالای پنج تا 19 سال به این بیماری مبتلا هستند و شیوع آن در پسران 1.5 برابر بیشتر از دختران است.

جالب است بدانید که بیشتر شیوع این بیماری بر اساس این مطالعات است که در بهار و اواخر زمستان است ، بنابراین شیوع فعلی کاوازاکی در بهار همزمان با شیوع ویروس کرونا است که باعث این خطا شده است. طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی و سازمان بهداشت ایران و مطالعات موجود ، این بیماری هیچ ارتباطی با ویروس کرونا ندارد.

علائم سندرم کاوازاکی

علائم کاوازاکی معمولاً در سه مرحله و طی شش هفته ظاهر می شوند.

فاز یک: حاد (هفته های 1 تا 2)

علائم این بیماری به طور ناگهانی در کودک ظاهر می شود و ممکن است شدید باشد و در این مرحله کودک بیمار بسیار تحریک پذیر می شود.

درجه حرارت بالا (تب)

اولین و رایج ترین علامت بیماری کاوازاکی معمولاً درجه حرارت بالا (تب) 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر است. تب به سرعت بالا می رود و به داروهایی که معمولاً برای کاهش تب استفاده می شوند مانند استامینوفن و ایبوپروفن پاسخ نمی دهد و این داروها نمی توانند تب را کاهش دهند. تب شدید معمولاً 5 روز طول می کشد و اگر درمان به موقع شروع نشود ، تب ممکن است تا 11 روز ادامه داشته باشد. در برخی موارد نادر ، دمای بدن به بیش از 40 درجه سانتیگراد رسیده است. برای کنترل تب و کاهش آن ، استفاده از چاقوی جراحی با آب ولرم موثر است.

هجوم بردن

بدن کودک ممکن است بثورات پوستی ایجاد کند (لایه های نازکی از پوست روی بدن کودک ، به ویژه در کف پا و انگشتان پا در کشاله ران و زیر بغل ظاهر می شود). با این وجود ، این ضایعات پوستی در برخی کمتر و در برخی دیگر بیشتر است. در این حالت ممکن است پوست کودک دردناک شود و با لمس بدن او درد افزایش یابد و گاهی این درد باعث می شود کودک تمایلی به حرکت یا راه رفتن نداشته باشد.

قرمزی در اطراف پلک ها

در اطراف سفیدی چشم قرمزی و تورم در نزدیکی نوار پلک ظاهر می شود ، این قرمزی و تورم در هر دو چشم دیده می شود. در این حالت ، تزریق مایع چشم (اشک) کاهش می یابد و به دنبال آن خشکی چشم ایجاد می شود.

عوارض لب ، دهان و زبان

در سندرم کاوازاکی ، لب های کودک شما ممکن است قرمز ، خشک یا ترک خورده باشد. لب ها نیز ممکن است متورم و سفید شوند. قسمت داخلی دهان و گلو کودک ممکن است ملتهب شود. زبان کودک قرمز و دانه های قرمز روی آن ظاهر می شود ، زبان کودک تقریباً شبیه توت فرنگی است ، از این رو گاهی اوقات آن را زبان توت فرنگی می نامند.

التهاب غدد لنفاوی گردن

اگر گردن کودک خود را با انگشتان خود به آرامی احساس کنید ، متوجه تورم غدد لنفاوی در دو طرف گردن خواهید شد.

فاز دو: نیمه حاد (هفته های 2 تا 4)

در مرحله دوم ، علائم کودک باید کاهش یابد ، اما علائم زیر ممکن است برای مدتی ادامه داشته باشد:

تب باید فروکش کند ، اما کودک هنوز حساس و تحریک پذیر است و هنوز درد قابل توجهی دارد. کودک ممکن است شکم درد داشته باشد و موارد زیر: بی اختیاری ادرار حاوی چرک. احساس بی حالی و خواب آلودگی همراه با درد و تورم مفصل. رنگ پریده و زردی. لایه برداری چشم از پوست دست ، کف پا و اطراف کشاله ران و پلک ها مرحله سوم: بهبودی (هفته های 4 تا 6)

کودک شما در مرحله سوم بیماری کاوازاکی بهبود می یابد ، که به عنوان مرحله پوسیدگی شناخته می شود. علائم کودک شما باید شروع به بهبود کند و در نهایت همه علائم ناپدید شوند. اما ممکن است کودک شما هنوز در این مدت کمبود انرژی داشته باشد و به راحتی خسته شود.

دلایل بیماری کاوازاکی

تاکنون علت خاصی برای بیماری کاوازاکی کشف نشده است. برخی دانشمندان می گویند عوامل ژنتیکی می توانند باعث بروز این بیماری شوند. این بدان معناست که اگر فردی در خانواده به این بیماری مبتلا باشد ، ممکن است این بیماری به عنوان ارث به فرزندان وی منتقل شود.

علائم این بیماری همان علائم عفونت است ، بنابراین باکتری ها یا ویروس ها می توانند کودک را به بیماری مبتلا کنند اما تاکنون هیچ باکتری یا ویروسی شناسایی نشده است که در این بیماری نقش داشته باشد.

سندرم کاوازاکی مسری نیست ، یعنی از کودکی به کودک دیگر منتقل نمی شود ، بنابراین بعید است ویروس عامل بیماری باشد. کودکان در هر سنی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند ، اما شدت بیماری در کودکان زیر یک سال بیشتر است.

عوامل ژنتیکی می تواند باعث بیماری کاوازاکی شود در کودکان ، برخی از ژن هایی که از والدین خود به ارث می برند ممکن است آنها را مستعد بیماری کند. یک نظریه وجود دارد که وجود یک ژن به تنهایی ممکن است دلیل کاوازاکی نباشد ، ممکن است نتیجه بسیاری از ژن ها باشد که هریک از آنها خطر ابتلا به بیماری کودک را کمی افزایش می دهد.

بیماری کاوازاکی بیشتر در کودکان در کشورهای شمال شرقی آسیا مانند ژاپن و کره شایع است و این می تواند دلیل ژنتیکی بیماری باشد.

تشخیص سندرم کاوازاکی

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص بیماری وجود ندارد ، تنها راه تشخیص این است که علائم نشان دهد کودک ممکن است به این بیماری مبتلا باشد. یکی از علائم اصلی تب بیش از 38 درجه است که بیش از 5 روز طول می کشد و هیچ دلیلی برای عفونت یا سرماخوردگی وجود ندارد.

علائم دیگری که می تواند کودک را با سندرم کاوازاکی تشخیص دهد شامل خشکی و تورم لب ها ، قرمزی زبان و شکل توت فرنگی ، قرمزی دور چشم ، التهاب غدد لنفاوی گردن و بثورات پوستی از جمله پوسته پوسته شدن انگشتان دست و پا است. و زیر بغل تورم دست و پا و بی حالی و خستگی است. البته ممکن است کودک همه این علائم را همزمان نداشته باشد و فقط تعداد کمی از آنها در کودک بروز می کند که بر اساس آن پزشک نوع بیماری را تشخیص می دهد. .

آزمایشاتی را برای تشخیص سایر بیماران مشابه انجام دهید

کودک ممکن است بیماری های دیگری داشته باشد که علائمی نزدیک به کاوازاکی دارد و آزمایشاتی برای اطمینان از ابتلای کودک به کودک انجام می شود.

تب سرخچه – یک عفونت باکتریایی است که باعث ایجاد بثورات صورتی و قرمز می شود. سندرم شوک سمی – یک عفونت باکتریایی بسیار نادر است. سرخک – یک بیماری ویروسی بسیار عفونی است که باعث تب و لکه های مشخص قهوه ای مایل به قرمز می شود. عفونت غده ای – یک عفونت ویروسی است که می تواند باعث تب و تورم غدد لنفاوی شود. سندرم استیونز-جانسون – یک واکنش آلرژیک بسیار شدید به دارو. مننژیت ویروسی – عفونت غشای محافظ اطراف مغز و نخاع که باعث تب شدید می شود. لوپوس – یک بیماری خود ایمنی است که می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم ، از جمله خستگی ، درد مفاصل و بثورات شود. سرطان – که می تواند باعث یک تب شدید طولانی و بدون دلیل شود.

یک سری آزمایشات اضافی برای اطمینان از ابتلا به بیماری کاوازاکی انجام می شود که به شما در تشخیص قطعی کمک می کند.

آزمایش خون برای شمارش گلبول های سفید و پلاکت. آزمایش ادرار برای بررسی گلبول های سفید خون. نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی از طریق ستون فقرات برای بررسی عفونت.

به طور جداگانه ، هر یک از این آزمایشات ممکن است دلیل بیماری کاوازاکی نباشد ، اما اگر با برخی از این علائم ترکیب شود ، می تواند به تأیید تشخیص کمک کند.

عوارض کاوازاکی

با درمان سریع و به موقع ، اکثر کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی به طور کامل بهبود می یابند. اما گاهی اوقات عوارض ناشی از عدم تشخیص به موقع و شروع دیرهنگام درمان رخ می دهد. عوارض اصلی این بیماری مشکلات قلبی است که به روش های زیر کنترل و کنترل می شود:

ECG – که فعالیت الکتریکی قلب را بررسی می کند. نوار قلب می تواند آسیب به قلب یا مشکلات ریتم قلب را تشخیص دهد. اکوکاردیوگرام – با استفاده از یک سری امواج صوتی با فرکانس بالا. تصاویری از ساختار داخلی قلب و رگ های خونی. بررسی می شود که آیا در عملکرد و شکل ظاهری آنها مشکلی وجود دارد یا خیر؟

متأسفانه ، در دوره حاد بیماری ، هفته های 1 تا 2 ممکن است باعث عوارض سندرم کاوازاکی در قلب 2 تا 3٪ از کودکان مبتلا به این بیماری شود که توسط پزشک برای تجویز روش های درمانی تجویز می شود. مشکلات اصلی قلب عبارتند از:

ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) تجمع مایع در پریکاردیوم قلب (ریزش قلب) التهاب عضله قلب (میوکاردیت) تورم عروق کرونر (آنوریسم)

لازم است کودک در حین بیماری و تقریباً شش ماه پس از بیماری قلبی معاینه شود تا مشخص شود آیا بیماری کاوازاکی عوارض جانبی روی قلب دارد یا خیر.

درمان سندرم کاوازاکی

بیماری کاوازاکی قابل درمان است ، اما باید درمان در اسرع وقت شروع شود تا عوارض آن کاهش یابد. اگر درمان به موقع شروع نشود ، کودک بهبود می یابد ، اما عوارض آن ، به ویژه مشکلات قلبی ، به احتمال زیاد او را تحت تأثیر قرار می دهد.

دو درمان اصلی برای این بیماری وجود دارد که از بیمارستان و پس از بستری شدن کودک تحت نظارت پزشک آغاز می شود:

آسپرین ایمونوگلوبولین بصورت وریدی آسپرین

در صورت تشخیص بیماری کاوازاکی ، پزشک ممکن است برای کودک شما آسپرین تجویز کند. این یکی از معدود بیماری هایی است که پزشک ممکن است برای آن در کودکان زیر 16 سال آسپرین تجویز کند. آسپرین یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است.

بسیار مهم است که هرگز خودسرانه به کودک خود آسپرین ندهید ، مگر اینکه توسط متخصص تجویز شود. مصرف این دارو در کودکان می تواند عوارض جانبی ایجاد کند ، از جمله سندرم ری.

دلایل تجویز آسپرین:

این دارو می تواند درد و ناراحتی را کاهش دهد. آسپرین می تواند به کاهش درجه حرارت بالا (تب) کمک کند. در دوزهای بالا ، آسپرین ضد التهاب است. (تورم را کاهش می دهد) در دوزهای پایین ، آسپرین ضد پلاکت است (از لخته شدن خون جلوگیری می کند)

دوز و مدت زمان مصرف آسپرین با توجه به علائم باید توسط پزشک متخصص تعیین شود. می توان از دوز بالا تا زمان کاهش تب و سپس به مدت 6 تا 8 هفته پس از بهبود بیماری استفاده کرد تا از کاهش خطر لخته شدن خون در رگ ها جلوگیری شود. کمتر تجویز شود.

سنجش ایمونوگلوبولین وریدی IVIG

ایمونوگلوبولین یک محلول آنتی بادی است که از خون افراد سالم گرفته شده و از طریق تزریق مستقیم داخل ورید وارد جریان خون کودک بیمار می شود. ایمونوگلوبولین مورد استفاده در درمان کاوازاکی نوعی گاماگلوبولین است که سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می کند ، این روش درمانی برای بیماری کاوازاکی تب و خطر ابتلا به عوارض قلبی را کاهش می دهد.

توجه: زمان طلایی دریافت ایمونوگلوبولین کمتر از ده روز است و در صورت مصرف این دارو در این دوره ، عوارض بیماری بسیار کاهش می یابد.

پس از تزریق IVIG ، انتظار می رود تب کودک پس از 36 ساعت کاهش یابد و علائم بیماری بهبود یابد. اگر بعد از این مدت تب کاهش پیدا نکند ، ممکن است پزشک دوز دوم IVIG تزریق کند. در مواردی که تزریق ایمونوگلوبولین در درمان سندرم کاوازاکی مثر نباشد یا اگر کودک در معرض عوارض قلبی است ، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهایی را تجویز کند که حاوی هورمون ها و مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که برای تسریع در درمان بیماری استفاده می شوند. .

لازم به ذکر است که IVIG قیمت بالایی دارد و در صورت بیمه شدن کودک می توان آن را با قیمت مناسب از داروخانه ها تهیه کرد. (من هر ویال دارو را برای معالجه پسرم در سال 2013 به قیمت 600 هزار تومان از داروخانه خریداری کردم).

مراقبت های پس از درمان بیماری کاوازاکی

پس از بهبودی کودک و ترخیص از بیمارستان ، پزشک به شما مشاوره لازم را می دهد. معمولاً ، برای تعیین قلب کودک ، پزشک تاریخ اکوکاردیوگرام را تعیین می کند تا مطمئن شود کودک مشکل قلبی ندارد. بعد از اینکه متخصص قلب تأیید کرد که هیچ مشکلی در قلب وجود ندارد و قلب کودک سالم است ، آنها معمولاً مصرف آسپرین را متوقف می کنند ، که بعد از بهبودی ادامه می یابد.

بهبودی کامل از بیماری کاوازاکی حدود 6 هفته طول می کشد و ممکن است در برخی از کودکان بیشتر طول بکشد.

منابع و منابع معتبر مورد استفاده در این مقاله:

وب سایت UK NHS Health وب سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده CDC

این بیماری کاملاً قابل درمان است و فقط به تشخیص سریع و شروع به موقع درمان نیاز دارد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم یا تب طولانی که با هیچ دارویی برطرف نمی شود ، آرام باشید و بلافاصله کودک خود را ملاقات کنید. به یک متخصص اطفال یا بیمارستان اطفال منتقل شوید و از مصرف خودسرانه هرگونه دارو اکیداً خودداری کنید.

از اینکه تا پایان این مقاله با مجله Promag همراه بودید متشکریم.

پیشنهاد ما برای مطالعه بیشتر:

همچنین ببینید

خواص تخم مرغ

فواید و حقایقی که باید در مورد تخم مرغ بدانید تخم مرغ یکی از منابع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *